Tabuyu yıkma zamanı

Giriş Tarihi: 22.2.2014

Özel OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aksu, idrar kaçırmanın artık tabu olmaktan çıkarılması gerektiğini söyledi

Dünyadaki her kadının ve erkeğin başına gelebilecek idrar kaçırmanın tabu olmaktan çıkarılması gerektiğini bildirildi. Özel OFM Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Aksu, idrar tutamamanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve milyonlarca insanı ilgilendirdiğini söyledi.

HASTA ANLATIYOR
Dr. Aksu, idrar kaçırmanın tabu olmaktan çıkarılmasını bir hastanın ağzından, "Cesaretimi toplayıp her şeyi doktoruma anlattım. Bu ilk adımı atmak çok zor geldi, ama konuşma, düşündüğümden çok daha farklı oldu. Doktorum sorunumu çok büyük bir anlayışla karşıladı ve idrar tutmama rahatsızlığının nadir bir hastalık olmadığını, günümüzde etkili tedavi yöntemlerinin olduğunu açıkladı" ifadeleri ile anlattı.

MİLYONLARIN DERDİ
Kadın Hastalıkları ve Dğum Uzmanı Opr. Dr. Derya Aksu, "Bu anlatılan bir hikaye, ama milyonlarca insanı ilgilendiren bir gerçek. Genç veya yaşlı herkes idrar tutamama rahatsızlığına yakalanabilir. Tahminlere göre her dört kadından ve her on erkekten biri hayatının bir döneminde idrar tutamama rahatsızlığına yakalanıyor. Bu insanların yüzde 85'inin bu konu üzerinde doktorları ile konuşmak istemedikleri de bir gerçek. Basınç nedeniyle veya stres durumunda idrar kaçırma vakaları en sık görülen şekilleridir. Yüzde 30 bu iki durum birlikte görülmektedir" dedi.

DOKTORUNUZA DANIŞIN

Op. Dr. Aksu, bu tür durumlarda doktorun yardımcı olacağını belirterek, "Doktorunuz bir ayrıntılı anamnez ve vücut kontrolünün yanısıra idrar tahlili de yapar. Belki sizden bir idrar yapma takvimi tutmanızı rica eder. Daha ayrıntılı muayeneler ürodinami testi, üroflovmetri gereklidir. Sizde hangi tedavinin uygulanması, yapılan test sonuçlarına bağlıdır. Tedaviler ilaç kullanarak ve özel egzersiz yaparak olabilir. Ayrıca kalça, leğen kasları veya idrar borusunu destekleyen bir ameliyat olabilir. Doktorunuzla bu konuyu paylaşın. Size mutlaka destek olacaktır" diye konuştu.

İDRAR TUTAMAMANIN BEŞ ÖNEMLİ NEDENİ
* Kalça leğen kaslarının gevşemesi
* İltihaplar ve üşütmeler
*Nörolojik hastalıklar
*Psikolojik rahatsızlıklar
*Kullandığınızın ilaçların yan etkileri
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabuyu yıkma zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN