Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın sorunu ulaşım ve kirli hava

Antalya'nın en önemli sorunlarını bünyesindeki çalışma grupları aracılığı ile tespit eden Antalya Kent Konseyi'nin hazırladığı raporda çözüm önerileri de sunuldu

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Antaya'da yeni seçilecek belediye başkanlarına başvuru kaynağı olacak düzeyde bir çalışmaya imza atan Antalya Kent Konseyi, şehrin başlıca sorunlarını tespit etti. Kent Konseyi çalışma gruplarının önerileri doğrultusunda oluşturulan sorunlar listesinin ilk sıralarında hava ve gürültü kirliliği ile birlikte ulaşım sorunu yer aldı.

HAVA VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ
Kent Konseyi'nin Şubat ayı Genel Kurul Toplantısı'nın ardından açıklanan raporda Antalya'nın en önemli sorunlarının hava-gürültü kirliliği, ulaşım, çöplerin toplanması ve depolanması, su kaynakları ile tarımsal alanların korunup doğru planlanmaması, hayvan sağlığı, suçluluk oranlarındaki artış, eğitim kalitesindeki düşüş, barınma, alt yapı, beslenme, sokakta çalışan çocuklar ve işsizlik olduğu belirtildi.

BAŞKANDAN BEKLENTİLER

Kentin planlanmasında, tüm halkın gerçek ihtiyaçları dikkate alınmadan, sadece arazi ve arsa rantlarını arttırmaya ve rantı paylaşmaya yönelik bir anlayışın var olmasının bir başka sorun olduğuna dikkat çekilen raporda, yeni seçilecek belediye başkanlarından beklentiler şu şekilde sıralandı: "Çağdaş, tüm yaşayanların dostu olan, tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte planlanan ve yönetilen, havası temiz, yeşili bol, enerji sorunu olmayan bir kent için çalışacak, herkesin belediye başkanı olabilecek, yatırımları Antalya'nın geleceğini ipotek altına almayacak, önceliği insana yatırım olan, halkyurttaş ve hemşeri kimliğine sahip çıkan, çevre ve kültür öncelikli bir planlama ile hareket eden, kültürel ve doğal değerleri ve birikimi geliştirme anlayışında olan adayların seçilmesi ortak beklentimizdir."

Raporun detayı
Raporun devamında Antalya Kent Konseyi Çalışma Gruplarının önerilerine yer verildi. Konseye bağlı gruplar ilgilendikleri konular kapsamında gözlemledikleri sorunlar maddeler halinde yayınladı. Çalışma gruplarının tespit ettiği başlıca sorunlar ise şu şekilde ifade edildi.

Sağlık Çalışma Grubu

1-Alkol ve madde bağımlılığı artmış görünmektedir. Alkol ve madde bağımlığının tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili yerler açmalı.
2-Hava kirliliği konusunda fikriniz ve çözüm önerileri üretilmeli.
3-Nüfusa uygun yeşil alan oluşturulmasını ve mevcutların korunmalı.

Tarım Toprakları Kullanımı ve Korunması Çalışma Grubu

Antalya'nın toplam tarım alanlarında yaklaşık 50 bin dekarlık bir azalma söz konusudur. Tarım alanlarının turizm, ticaret, yerleşim uğruna heba edilmemesi için önlemler alınmalıdır.

Gençlik ve Spor Çalışma Grubu

Yılda 50 binden fazla göç alan kentimizde adi suçların yanında uyuşturucu ve madde bağımlılığı gibi sorunlar toplumun kanayan yarası haline dönüşmüştür. Bu sorunlar başta çocuklarımızı ve gençliği tehdit etmektedir.

Kültür ve Sanat Grubu

1- Eski İl Özel İdare Binası ivedilikle yıkılarak yerine Kültür Sanat Merkezi yapılmalı.
2- Çağdaş Sanatlar Müzesi, Etnografya Müzesi gibi kent kültürünü yansıtan müzeler kurulmalı.

İmar ve Planlama Çalışma Grubu

1- Kentin makro ölçekten mikro ölçeğe inen, deprem-ulaşım ana plan kararlarını içeren arazi kullanım kararlarıyla uyumlu bütüncül planlama çalışmaları yapılmalı.
2- Kentsel yeşil alan sistemi oluşturulmalı, yaya önceliği sağlanıp, toplu taşıma özendirilmeli.
3- Kentsel rantın doğal kaynakları yok etmesi engellenmeli.

Toplum Çalışma Grubu

1- Uyuşturucu madde bağımlılığının tedavisinde tıbbi ve sosyal merkezler yetersiz.
2- Antalya'nın yaşlı nüfus artışı göz önünde tutularak hizmet çeşitliğine gidilmeli.
3- Belediyeler tarafından sunulan sosyal hizmetlerin ve sosyal yardımların hak odaklı sunulmalı ve insan onuruna yakışır şekilde ihtiyaç sahiplerine teslim edilmelidir.

Eğitim Çalışma Grubu

1-Özellikle gecekondu bölgelerinde çocuk ve gençlerin ödev, araştırma, okuma ve oyun ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak amacıyla bilişim etüt salonlarının açılmalı. 2-Belediyeler Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak okulların atıl zamanlarında, öncelikle okuma-yazma kursları, anne- baba eğitimi ve ilk yardım gibi kurslar açmalı. 3- Okul binalarının engelli öğrencilerin ulaşımına ve erişimine uygun hale getirilmesi.

Engelliler Meclisi

Yerel yönetimlerde engellilerin temsil gücünün artırılması ve engellilerle ilgili gerçekçi programlanmış çözüm politikaları, bunları yaşama geçirecek ilkeli tutarlı adaylar bekliyoruz.

Kadın Meclisi

1- Şiddete uğrayan kadınların ihtiyaç duydukları acil destek birimleri yeterli değildir.
2-Şiddete uğrayan kadınların sığınabilecekleri mekanlar arttırılmalıdır.
3-Çalışan kadınların için kreş ve gündüz bakımevi hizmetleri üretilmeli

Afet ve Kriz Çalışma Grubu

Yerel yönetimlerin ortaya çıkabilecek doğal afet, yangın, içme suyu kirlenme, taşıtların yol açtığı büyük trafik kazaları, sel ve su taşkınları gibi olaylarda atılması gereken adımları gösteren, teknik imkanlarına uygun bir "Kriz yönetim planı" olması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın sorunu ulaşım ve kirli hava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN