Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde yüz gülen yüz

Ak Parti'nin Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Mehmet Remzi Sadi ve Meclis Üyesi Adayı İrina Balcı, bir Rus'un Antalya'da ilk kez siyasete girişinin perde arkasını SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a anlattı

Giriş Tarihi: 23.2.2014
Antalya'da liste savaşları yaşanıp, partilerde kaotik bir ortam gün yüzüne çıkarken bu buhranlı havayı Konyaaltı Belediyesi Meclis Üyeliği'ne Ak Parti'den aday gösterilen Rus Sanat ve Kültür Derneği Başkanı Irina Balcı dağıttı. Adaylığı ile bir anda sadece Antalya'nın değil tüm Türkiye'nin ve uluslararası medyanın da ilgi odağı olan Irina Balcı ve kendisini listesine alan Ak Parti Konyaaltı Belediye Başkan Adayı Mehmet Remzi Sadi ile yaşananların perde arkasını kısa bir söyleşi ile aralamak istedik.

TANINAN İKİ İSİM

Aslında Sadi ve Balcı, Antalya kamuoyu için hiç de öyle yabancı bir isim değil. Başkan adayı Sadi, 10 yıl Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcılığı yapmış ve son 5 yıldır da belediye meclis üyeliğini yürüten bir isim. Meclis Üyesi adaylığı ile tüm dikkatleri üzerine çeken ve bir anda ilgi odağı olan Balcı ise Rus Sanat ve Kültür Derneği'nin başkanlığını yapıyor. Balcı, 6 yıldır Antalya'da yaşıyor ve Rus Kültür Günleri, Rusların sorunlarının çözümü için yaptığı çalışmalarla adını sıkça duyuran, bir Konyaaltı ve Türkiye sevdalısı. 4 çocuk annesi olan Balcı, Moskova Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Fakültesi mezunu. Söyleşimiz sırasında muhabir arkadaşımız Göksel Yapar ikilinin fotoğraflarını çekerken, uzun yıllardır kendisini tanıdığım ve centilmenliği ile bildiğim Mehmet Remzi Sadi bu özelliğini burada da sürdürdü. Fotoğraf çekilirken sandalyeye Irina Balcı'yı oturtup kendisi ayakta durmayı tercih etti. Ben bu noktadan yola çıkarak söyleşide ilk sırayı Balcı'ya vermek istedim.

NEREDEN ÇIKTI BU ADAYLIK?

Irına Balcı, bizim gibi lafı dolandırmadan, "Mehmet Remzi Bey bizi fark etti. Sadi'den çıktı bu teklif. Bize o geldi. Bizi Konyaaltı'nın önemli bir parçası olarak gördüğünü söyledi, Türkiye'deki mozaiğin çok küçük de olsa bir parçası olmamıza değer verdi. Antalya'da daha fazla sorumluluk alacağım içim mutluyum ve adaylığım konusunda istekliyim. Özellikle Antalya'da çok sayıda yabancı yaşıyor. Ben hem Rus hem de Türk vatandaşıyım. Belediye meclisine sadece Ruslar için kanunları değiştirmek ya da Rusların haklarını korumak için girmiyorum. Ben aynı zamanda bir kadınım. Konyaaltı'da yaşayan kadınlar için de hizmet etmek istiyorum" dedi.

NASIL TEPKİ ALDINIZ?

Listeler açıklandıktan sonra konu medyaya yansıyınca bir çok kişi ve kuruluştan tebrikler geldiğini vurgulayan Balcı yaşadıklarını, "Hem Türk arkadaşlarım hem de Rus arkadaşlarım aradı. Binlerce tebrik SMS'i aldım. Bir çoğu, "Biz farklı partileri tutabiliriz ama sizi siyaset içinde görmekten mutluyuz" dediler. Çünkü fraklı bir görüntü getirebileceğimi söylediler. Rusya'dan çok arkadaşımız aradı. Rusya'nın büyük televizyon ve gazeteleri arayıp röportajlar yaptı. Çünkü Rusya için de böyle bir olay gurur ve şans" diye anlattı.


ADAYLARA BAŞARILAR
Belki tekrar etmiş olacağım ama Sadi söyleşimiz sırasında centilmenliği elden hiç bırakmadı desem yeridir. "Konyaaltı'ya çok uzak isim değilsiniz başkanlık, şansınızı ne kadar görüyorsunuz?" soruma, "İlçenin 15 yıllık sürecini bir fiil yaşamış, hizmetlerin içinde bulunmuş, Konyaaltı'nın kentleşmesi adına çalışmaları bizzat yürütmüş bir insanım. Elbette 15 yıldır başkanlığı yürüten Sayın Muhittin Böcek bu dönem de aday. Kendisine başarılar diliyorum. Kampanyamız boyunca tüm adaylara demokratik olgunlukla ve siyasi nezaketle seçim yarışı diliyoruz. Bizim ana yaklaşımımız bu olacaktır. Böcek'in yaptığı çalışmalara da, taş üstüne taş koyanlara da Allah razı olsun diyoruz" şeklinde yanıt vererek haklılığımızı ortaya koyuyor.

HERKESİN BAŞKANIYIZ

Belki sorulmaması gereken bir soru diyenler olabilir ama Konyaaltı'daki bir tabuyu sordum Mehmet Remzi Sadi'ye: "Sayın Muhittin Böcek 4'üncü dönem aday. Nasıl olsa kazanır düşüncesini nasıl görüyorsunuz?" Sadi'nin yanıtı net oldu: "Böyle bir tabuya inanmıyorum. Bugün Konyaaltı 137 bin 600 insan yaşayan büyük bir ilçe. İlçede 36 bin Antalyalı hemşerimiz yaşıyor. Demek ki 100 bin insan ya Burdurlu ya Ispartalı ya İstanbullu ya da yurt dışından gelmiş. Konyaaltı'nın çocuğuyum diyerek yaklaşılmamalı. Belediye başkanı herkesin başkanıdır. Başka yerlerden gelenlerin de başkanı olmalıdır."

ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde yüz gülen yüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN