Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinç: Tek çözüm kentsel dönüşüm

ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Dinç: Antalya'da betonlaşma, trafik ve plansızlık çıkmazını aşmanın tek yolunun kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 43. Grup Meslek Komitesi ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğiyle düzenlenen 'Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği' konulu bilgilendirme toplantısı, ATSO Konferans Salonu'nda yapıldı. Sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla iki gün gerçekleşen toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları, 1 Haziran 2013 tarihinde yürürlüğe giren "Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği" hakkında bilgiler verdi, katılımcıların sorularını yanıtladı. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç, Antalya'nın, özellikle son 20 yılda müthiş bir büyüme ve değişim sergilediğini belirterek "Kentimiz maalesef bu yoğun nüfusu ve nüfus artış hızını sağlıklı bir kentleşme ile destekleyemedi. Çarpık kentleşme, yüksek göç hızını göz önüne alamamış kent planlarından kaynaklanan sorunlar ve imar plan tadilatları ile daha da derinleşmiştir. Bu konuda her yanlış karar emsal olmuş, yeni yanlış kararlara yol açmıştır. Antalya'nın bu şekilde daha fazla devam etmesi mümkün değildir" diye konuştu.

ORTAK VİZYON GEREKLİ

Antalya'da betonlaşma ve trafik çıkmazını, ticaret ve esnaf çıkmazını, plansızlık çıkmazını aşmanın tek yolunun kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Dinç, "Eğer doğru planlanır ve doğru yapılırsa Antalya sorunlarını ancak bu çerçevede çözebilir. Çevre Düzeni Planı, İmar Planları, Deprem Master Planı, Ulaştırma Planları, Kıyı Planları gibi tüm planlar ortak vizyona ve uzun vadeli hedeflere göre tam katılımcı bir anlayışla yeniden ele alınmalı ve buna göre gerekli plan revizyonları yapılmalıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinç: Tek çözüm kentsel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN