Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Köse: Bunun adı açıkça yolsuzluk

Ak Parti İl Başkanı Köse, bir açıklama yayınlayarak Halkkart olayının tam anlamıyla bir yolsuzluk olduğunu iddia etti

Giriş Tarihi: 25.2.2014
AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, Büyükşehir Belediyesi'ni Halkkart konusunda açıkça yolsuzluk yapmakla suçladı. Antalya'nın en önemli sorununun trafik olduğunu söyleyen Köse, Menderes Türel döneminde alt geçitlerin yapımı ile rahatlatılmaya çalışılan trafiğin bugün tıkanma noktasına getirildiğini kaydetti. Türel döneminde uygulamaya geçirilen akıllı kart sisteminin Mustafa Akaydın döneminde yolsuzluk aracı olarak kullanıldığını söyleyen Köse, "Türel döneminde ulaşımdan belediyeye yüzde 3'lük bir gelir vardı. Akaydın döneminde yapılan sözleşme ile belediye payı yüzde 2 oldu. Akaydın döneminde yapılan Halkkart ihalesi ile ilgili 2011 yılında mahkemece verilen 'ihalede rekabet koşulları oluşmamıştır o yüzden iptali gerekir' şeklindeki kararı bahane eden ve belediyenin ulaşımın içinde olmadığını söyleyerek yüzde 2'lik belediye payından da vazgeçen belediye yetkilileri, 21 günlük bu yandaş firmanın zengin edilmesini sağladı. Bu, Akaydın'ın 'Bütçe olmadığı için hizmet yapamıyorum' dediği, belediye işçilerine maaş ödemediği zaman oldu" dedi.

PARALAR BUHARLAŞTI

Sayıştay raporlarında da 21 günlük firmanın bu işi yapma ehliyetinin olmadığı ortaya konmuş iken Antalya ulaşımının böyle bir işi daha önce yapmamış, adeta adrese teslim kurulmuş bir firmaya verildiğini söyleyen Köse, şunları söyledi: "Maalesef bununla da yetinilmedi ve işin her aşamasında sanki bu firma ile ortakmış ve hatta firma belediyenin patronuymuş gibi hareket edildi. Halkkart'ın o yıl için belediye payı olarak 1 milyon 950 bin lira ödenmesi gereken para vardı ama bu parayı ödemedi. Vatandaşa iade edilmesi gereken 2.5 trilyon depozito bedelleri de uçtu gitti" diye konuştu.

ESNAF TEHDİT EDİLDİ

2011 yılında Halkkart ile sözleşmenin feshedildiğini belirten Köse, "Akaydın 'Ben bu işin hiçbir yerinde yokum' dedi, sıyrıldı çıktı. Sonrasında ise sözleşme feshedilmesine, belediye bu firma ile bizim bağımız yok demesine rağmen bir de baktık ki ulaşım esnafı tek tek Halkkart ile sözleşme imzalıyor. Mesele daha sonra anlaşıldı. Ulaşım esnafı savcılığa Halkkart firmasıyla sözleşme imzalamazlarsa belediye yetkilileri tarafından şehir dışına sürülecekleri tehdidinde bulunulduğu ve sözleşme imzalamak zorunda bırakıldıkları gerekçesi ile Savcılığa şikayet dilekçeleri verdi. Ulaşım esnafının beyanlarına göre bu tehdidi yapanlar Büyükşehir Belediye Başkanı ve yöneticileriydi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Köse: Bunun adı açıkça yolsuzluk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN