Malkoçoğlu'nun kemikleri sızlıyor

Antalya'nın Muratpaşa İlçesi Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, mahallelerinin her gün binlerce araç ile işgal edildiğini ve hırsız kovalamaktan bıktıklarını açıkladı

Giriş Tarihi: 27.2.2014
Antalya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Muratpaşa İlçesi Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, birinci derece SİT alanı olan mahallenin her gün binlerce araç tarafından işgal edildiğini söyledi. Uyaroğlu bütün bunların yanı sıra hurdacıların trafik levhalarını, rögar kapaklarını çaldığını, hırsızlarla mücadele etmekten bütün mahallenin yorgun düştüğünü söyledi.

HER GÜN İŞGAL ALTINDA

Muhtar Uyaroğlu, mahalleye giriş ve çıkışlar özel izin kartı ile olmasına rağmen bölgenin her gün binlerce araç sahibi tarafından otopark olarak kullanıldığını açıkladı. Sürücülerin araçlarını konutların kapılarını kapatacak şekilde park etmekten çekinmediğini de belirten Uyaroğlu, "Zaten çok dar olan ara sokaklarımızın otopark haline gelmesinin yasaklanmasını istiyoruz. Acil durumlarda ne itfaiye, ne de ambulans giriş çıkış yapabiliyor. Yangın olsa ev kül oluyor, hasta olsa ölüyor" diye konuştu.

EN ESKİ YERLEŞİM YERİ

Muhtar Uyaroğlu, Balbey Mahallesi'nin Osmanlı valilerinden Malkoçoğlu Bali Bey tarafından 1485 yılında yaptırılan Balbey Cami çevresinde kurulduğunu hatırlatarak bölgenin Kaleiçi'den sonra kentin en eski yerleşim yeri olduğunu söyledi. Uyaroğlu, mahallenin tarihi değerine rağmen kent merkezinde çürük diş gibi kaldığını belirterek, "SİT alanı olduğu için çivi çakılamıyor. Eski evler yenilenemiyor, restore edilemediği için de mahallemiz virane görüntüsü alıyor. Sefalet çekiyoruz" diyerek yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

METRUK EVLER TEHLİKELİ

Uyaroğlu bir diğer sorunlarının ise mahalledeki metruk evler olduğunu bildirdi. Eski evlerin yenilenmediğini ve bu nedenle yıllardır bakımsız olan evlerin metruk eve dönüştüğünü söyleyen Balbey Muhtarı Uyaroğlu, tehlike taşıyan ve yıkılmak üzere olan bu evlerin aynı zamanda madde bağımlılarının barınma yeri haline geldiğini ve güvenliklerinin olmadığını kaydederek, "Kentin merkezinde bu sorunu aşamıyoruz. Balbey'e özel proje uygulanmalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malkoçoğlu'nun kemikleri sızlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN