Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varis tedavisinde endovenöz lazer

Giriş Tarihi: 28.2.2014

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Kar, varis tedavisinde 'Endovenöz lazer' uygulamasını anlattı

Yetişkin nüfusun büyük bir kısmını etkileyen varis; özellikle hareketsiz ve sürekli oturarak ya da ayakta çalışanlarla, kadınlarda görülen önemli bir sağlık sorunu. Günde 4 saatten fazla ayakta kalanlarda varis oluşma riski, 2.7 kat fazla. Hamilelik, aşırı kilo, doğum kontrol hapı kullanımı ve hormon tedavisi alımı da varise yatkınlığı arttıran riskler.

CERRAHİNİN YERİNE

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü'nden Op. Dr. Mustafa Kar, varis tedavisinde cerrahinin yerini alan "Endovenöz lazer" uygulaması hakkında bilgi verdi. Varis tedavisinde amacın, hastanın yaşam kalitesini artırmak olduğunu açıklayan Kar, "Hastalık genellikle iyi huylu bir seyir gösterir ve ameliyat gerektirmez. Ancak; ağrı, bacaklarda şişme, estetik görünüm gibi şikayetler nedeniyle ameliyat gerektiği durumlarda, cerrahiye alternatif önemli bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Endovenöz lazer adlı uygulama, girişimsel olarak lazerle varisi ortadan kaldırmaktadır" dedi.

AMELİYAT YERİNE LAZER

Uz.Dr. Kar Varis tedavisinde lazerin; derinin üzerinden kılcal damar varislerini ısı ile ortadan kaldırma ve büyük varislerin kaynağı olan safen damarının yetmezliğinde ise doğrudan damarın içine kateter ile uygulandığını belirtti.

İYİLEŞME KISALIYOR

Lazerin cerrahiye göre en önemli avantajının, hastanın yetmezliği olan damarından kurtulması ve normal yaşantısına kısa sürede geri dönebilmesi olduğunu açıklayan Kar, "İşlem sonrası uyluk iç yüzünde ağrılı morluklar ve yürürken çekilme hissi, çoğu kez ilk bir hafta içinde görülür. İlerleyen zamanla birlikte kaybolur. Hasta işlem sonrası hemen yürüyebilir. Lazer sonrası uygulanan bacak bandajının iki gün süre ile bacakta kalması istenir ve hastanın işlem sonrası 1-2 ay varis çorabı giymesi önerilir. Hastanın daha az ağrı ile kısa sürede normal yaşantısına dönmesi bakımından lazer, uygun bir tedavidir" dedi.

DİREKT TEDAVİ HASTAYA YARARLI!
Lazer işlemlerinde hastaların, "Damarım yandı ve büzüştü şimdi ne olacak?" ya da "Damarımın olmaması bana zarar verir mi?" gibi sorulara yanıt aradıklarını açıklayan Kar "Lazer uygulanan venöz damarlarda yetmezlik oluştuğunda, artık o damar toplardamar görevi yapamamaktadır. Çünkü damar kanı yukarı taşıyamamakta, bacakta tutmakta ve torbalanmaya neden olmaktadır. Bacakta torbalanma da hastada ciddi şikayetlere neden olur. Lazer ya da klasik cerrahide normal damara müdahale edilmez. İşlem, hastalıklı ve görevini yerine getiremeyen damarlara uygulandığından, işlem yapılırken doğru hasta seçimi, hasta için doğru ve yararlı tedavi seçeneği demektir. Fazla kilo, uzun süre ayakta durma ve östrojen kullanımı gibi etken nedenler ortadan kaldırılmadıkça, varis bir süre sonra tekrarlayabilir. Çünkü ilaçlar yalnızca şikayetleri hafifletmekte, asıl sorunu ortadan kaldırmamaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varis tedavisinde endovenöz lazer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN