Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ada için bir tüp umut

Giriş Tarihi: 1.3.2014

Antalya'da yaşayan Mine ve Uğur Şencan çiftinin son umudu sosyal medya oldu. Çift, 9 yaşındaki lösemi hastası kızları Ada'ya uygun ilik bulabilmek için internet üzerinden bir kampanya başlattı

Antalya'da Mine-Uğur Şencan çifti 9 yaşındaki lösemi hastası kızları Ada'ya uygun ilik bulabilmek için sosyal medyadan kampanya başlattı. Anne Mine Şencan, "Geri sayım başladı. En kısa sürede ilik bulmasak Ada'yı kaybedebiliriz" diyerek vatandaşların seslerine kulak vermesini istedi. Çaresiz kalan baba Uğur Şencan ise "Zamana karşı yarışı Ada'nın kazanması için tek şart uygun iliğin bulunması" diye konuştu.

HALSİZLİK ŞİKAYETİ İLE GİTTİ

Antalya'da Fatmagül Özpınar İlköğretim Okulu öğrencisi Ada Şencan, 3 ay önce halsizlik ve grip şikayeti ile hastaneye gitti. Muayene olup dönmeyi bekleyen anne kız hayatlarının ilk şoku ile karşılaştı. Yapılan kısa tetkiklerin ardından doktorlar anne Şencan'a, "Kızınız lösemi hastası, hemen hastaneye yatırmalısınız. Dışarıda geçirdiğiniz her dakika kızınızı ölüme biraz daha yaklaştırır" diye uyardı. Anne Şencan, durumu baba Uğur Şencan'a bildirerek kızını hastaneye yatırdı.

SAÇLARINI KESTİRMEDİ
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Onkoloji bölümünde lösemi tedavisi görmeye başlayan Ada, çok sevdiği saçlarını ilk başta kestirmek istemedi. Anne bir an önce iyileşeceğini söyleyerek Ada'yı saçlarını kestirmeye ikna etti. Ancak Ada, saçları kesik halde iken fotoğraflarının çekilmesini yasak etti. Anne Mine Şencan, "Twitter'dan kampanya için bir kare çekebildim. Saçları kesilince günlerce ağladı. Şimdi ise uygun ilik bulunması için anne kız dua ediyoruz. Çaresizlik çok kötü bir şey. Allah kimseye böyle bir duyguyu yaşatmasın" diye gözyaşı döktü.

ANNE VE BABANINKİ UYMADI

Mine ve Uğur Şencan kızlarına ilik nakli yapılması için önce kendileri gönüllü oldu. Ancak yapılan tetkiklerde anne ve babanın iliğinin uyumlu olmadığı anlaşıldı. Yaşadıkları umutsuzluk anını asla unutamayacağını belirten anne Mine Şencan, "Eşim ve benim kan dokumuzun uymadığı anlaşılınca büyük şok yaşadık. Hastanede Ada'nın odasında üçümüz birimize sarılıp gözyaşı döktük. Bu kez Ada bize umut verdi. 'Anne internetten paylaşalım belki bize yardım eden çıkar' deyince eşimle birlikte Twitter'dan 'Bir Tüp Bir Hayat' kampanyası başlattık" diye konuştu.

ARKADAŞLARINA MEKTUP YAZDI
Ada, üç ay önce uygun ilik bulunamayıp tedavisi uzayınca çok sevdiği okulunu bıraktı. Arkadaşlarına mektup yazarak iyileşmesi için dua etmelerini istedi. Tek amaçlarının Ada'yı kurtarmak olduğunu belirten anne Şencan, "İnsanlar bağış için bizi telefonla aramaya başladı. Ancak bağışçılar nereye başvuracaklarını bilmiyor. Antalya'da ilik bankası olmaması büyük eksik. Sadece bir tüp kan ile hayat kurtarabilirler. kökhücrebağışla. com adresine girip form doldurup bir tüp kanı orada verilen adrese gönderebilirler. Sadece 7 lira kargo parası ödeyecekler. Duyarlı insanlarımızdan destek bekliyoruz" diye konuştu.

ZAMANA KARŞI YARIŞIYORUZ
Anne Şencan, Ada'nın üç kür kemoterapi aldığını ve 21 gün sonra bir kür daha alacağını söyledi. Kemoterapilerin çözüm olmadığını belirten çaresiz anne, "Ada'nın ilik nakli olması gerekiyor. Bunun için duyarlı insanlarımızın yardımlarını bekliyoruz. Biz Ada'ya sürenin kısaldığını hissettirmiyoruz. Sürekli ona 'Uygun ilik bunacak iyileşeceksin kızım' diye ümit veriyoruz. Bir tüp kan ile bir hayat kurtarılabiliyor" diyerek çaresizliğini dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ada için bir tüp umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN