'Kayaköy'e film piyangosu çıktı

Fethiye Kayököy, ünlü aktör-yönetmen Crowe'un 'The Water Diviner' filminin bazı bölümlerinin çekimleri ile dünyaya tanıtılacak. Kayaköy'e turist akını bekleniyor

Giriş Tarihi: 1.3.2014
Avustralyalı aktör Russell Crowe'un yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği "The Water Diviner" filminin Türkiye'deki sahnelerinin bir bölümünün Fethiye'nin tarihi Kayaköy ören yerinde çekilmesinin ilçenin tanıtımına katkı sağlayacağı bildirildi.

PÖPÜLER OLACAK

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Taşçı, yaptığı açıklamada, Fethiye'nin günden güne popüler bir hale geldiğini söyledi. James Bond serisinin son filmi 'Skyfall'ın bazı sahnelerinin 2012 yılında Fethiye'de çekildiğini hatırlatan Taşçı, bu filmin bölgeye özellikle İngiliz turistler açısından çok büyük popülarite kazandırdığını belirtti. Filmin bir bölümünün Kayaköy'de çekilecek olmasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getiren Taşçı, "2013'te yaklaşık 60 bin olan Kayaköy'ün ziyaretçi sayısı, eminim ki hem iç hem de dış pazarda iki katına, hatta daha fazlasına çıkacak. Kayaköy zaten oldukça popüler bir yer, bu filmin burada çekilmesinin ülkemiz ve Fethiye bölgesi için bir şans olduğunu düşünüyorum. Fethiye sadece deniz, kum ve güneş ile anılmıyor. Özellikle Likya uygarlığının tarihi kentleriyle ve mübadelenin en canlı yaşandığı yer olan Kayaköy ile de tanınıyor" diye konuştu.

ÜNLÜ İSİMLER VAR
Taşçı, filmin Kayaköy'ün ziyaretçi sayısını arttıracağını vurgulayarak, "Şu anda İngiltere pazarına hitap ediyoruz. Böyle bir Hollywood filminin Kayaköy'de çekilecek olması deniz aşırı ülkelerden, Uzakdoğudan ve filmin konusu gereği Avustralya'dan bölgemize ciddi ilgi oluşturacak. Filmin Kayaköy'ün ziyaretçi sayısında büyük patlama gerçekleştireceğine inanıyorum. Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan gibi çok popüler isimlerin de Kayaköy'de çekimlerde yer alacak olmaları, bölgemiz için çok büyük bir kazanç" dedi.

KAYAKÖY'ÜN TARİHÇESİ
Fethiye'ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan, tarihi MÖ 3000 yıllarına uzanan ve antik dönemlerde 'Karmylassos' olarak bilinen Kayaköy ören yeri, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kayaköy'de yaşayan Rumlar, 1922'de yapılan mübadele sonrasında Yunanistan'a gönderilmiş, Yunanistan'daki Türkler de bölgeye yerleştirilmişti. İlerleyen yıllarda Türkler, köyü terk ederek ovaya yerleşti. Buradaki tarihi evler de yıllarca bakımsız ve ilgisiz kaldı. Yüzlerce yıllık ortak geçmişin, kültürel çeşitliliğin ve zenginliğin izlerini taşıyan Kayaköy'ün 'Dostluk ve Barış Köyü' olması için 1988 yılında TMO ve Türk- Yunan Dostluk Derneği işbirliğiyle proje hazırlanmış, çalışmalar sonunda 736 sivil mimari örneği ile şapeller bulunan Kayaköy, 1. derece kentsel ve arkeolojik sit alanı ilan edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kayaköy'e film piyangosu çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN