Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2045'e kadar su tamam

Bakanlar Veysel Eroğlu ve Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın 2045 yılına kadar içme suyunu garanti altına alacak 362 milyonluk liralık yatırımın temel atma ve açılışını gerçekleştirdi

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Erdem Beyazit Kültür Merkez'inde düzenlenen törende Antalya'nın 2045 yılına kadar içme suyunu garanti altına alacak olan 10 tesis ve 362 milyonluk yatırımın temel atma ve açılış törenini gerçekleştirdi. Törene, Ak Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Menderes Türel, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Emniyet Müdürü Cemil Tonbul, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse ile çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

ÇOK BAKAN DEĞİŞİRDİ
Bakan Çavuşoğlu, eskiden Türkiye'de barajların temellerinin atıldığını ve 20 senede mi 30 senede mi yapılacak diye düşünüldüğünü hatırlattı. Bu barajlar yapılırken bakan ve başbakanların değiştiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Önceden bunlar konuşulurdu. Gazipaşa Gökçeler Barajı yüzde 90 tamamlandı. Alanya'daki baraj tamamlandı. Yaklaşık 3 yıl sürede bu barajlar yapıldı. 11 yılda Antalya'ya çok hizmet geldi. Antalya'nın her tarafında her deresinde her ilçesinde her beldesinde her yerde DSİ'nin çalışmalarını görürsünüz" dedi.

HİZMETE BOĞDUK

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Bakanı Eroğlu, Antalya'ya heybeleri dolu geldiklerini söyledi. Hatta hizmeti heybenin almadığını da belirten Eroğlu, "21 müjde ile geldik. Daha önce de 49 müjde vermiştik. Toplam 70 müjde oldu. Bu 70 eserin toplam maliyeti 1 milyar 400 milyon lira. Antalya'ya büyük hizmet yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Alanya'nın yıllardır beklediği Yeniköy Barajı yapılacak, bunun sözünü veriyorum. Bu barajla 12 bin dekar toprak sulanacak. Finike'de Kapıçay Barajı'nı yapıyoruz. Her siyasetçinin yapacağız, dediği barajı biz yapacağız. Antalya'daki bütün dereleri ıslah ediyoruz" dedi.

ANTALYA YATIRIMDA BİRİNCİ

Merkezi hükümet tarafından son 11 yılda Antalya'ya 14 milyar lira yatırım yapıldığına vurgulayan Bakan Eroğlu, "Antalya şuan Türkiye'de en çok yatırım yapılan iller arasında birinci sıraya yükseldi. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Siz ne yaptınız derseniz. Geçen yıl sonuna kadar 1 milyar liradan daha fazla yatırım yaptık. Bugün temelini atacağımız tesislerin maliyeti 362 milyon liradır. Her şey millet için her şey Antalya için" diye konuştu. Antalya'da 50 derenin ıslah edildiğini aktaran Bakan Eroğlu, "Yıllardır bekleyen Gökçeler Barajı bu sene bitecek. Bugün de sulamasının temelini atacağız. Daha müjdelerim var. Taşkın koruma maksadıyla ve bölgedeki pek çok köyün içme suyu ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak olan 23 tane baraj göleti yapıyoruz" açıklamasını yaptı

SU SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZDÜK
Bakan Eroğlu, içme suyu meselesini kökünden çözdüklerini de açıkladı. Antalya'da içme suyunun önemli olduğunu da belirten Eroğlu, "Antalya'ya gelen turist sayısını 20 milyona yükselteceğiz. Su olmayınca turist gelmez. Biz geleceği düşünürüz. 2045 yılına Antalya'nın içme suyu sorununu çözmek için büyük bir proje hazırladık. Bu projedeki kullanılacak borunun çapı 3 metre. İçinden kamyon minibüs geçebilir. Karacaören 2'inci Barajı İsale Hattı ile Antalya'nın içme kullanma ve sanayi suyu ihtiyacı karşılanacak. Yılda 125,6 milyon metreküp içme suyu sağlanacak" diye konuştu. Alanya'nın da içme suyu ihtiyacı olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, " Dim Barajı'ndan alınacak isale hattıyla 2045 yılına kadar yılda 47,3 milyon metreküp içme suyu sağlanacak" dedi. Bakan Eroğlu ve Bakan Çavuşoğlu, kurayla ceviz dikimi yapılan arazilerin sertifikasını köylülere verdi. Ardından Antalya'nın 2045 yılına kadar içme suyu sorununu çözecek olan projenin temeli atıldı. Eroğlu ve Çavuşoğlu ardından, Karacaören 2 Barajı'ndan Antalya'ya suyu taşıyacak olan dev borular önünde poz verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2045'e kadar su tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN