Ruhlar memlekette bedenler gurbette

Giriş Tarihi: 3.3.2014

Almanya'da görev yapan İmam Okur, Türklerin artık yaşadıkları ülkede gömülmeyi tercih ettiğini tek sorunun tabutla defin şartı olduğunu bildirdi

Projemiz kapsamında Almanya'da defnedilen Türkler hakkında 2 konuşmacıyla söyleşi yaptık. Röportaj yaptığımız ilk yetkili kişi Osnabrück Cenaze ve Mezarlık Hizmetleri Müdürü Eva Güse'ydi. İlk önce Müslümanların defini hakkındaki en büyük sorun olan, tabutla gömülme hakkındaki sorularımızı sorduk. Almanya'da tabutsuz gömülmek imkânsızmış. Almanya'daki cesetler Müslüman veya Hıristiyan ayrımı olmaksızın gömülmeden önce 48 saat beklemek zorundaymış. Bunun sebebiyse kişinin gerçekten ölüp ölmediğini belirlemekmiş. Öğrendiğimiz başka bir bilgi de Osnabrück'te 2 tane Müslüman Mezarlığı varmış ve ölenlerin çoğunluğu ülkelerine gönderilmek istiyormuş.

3 NESLİN TERCİHİ ALMANYA

Osnabrück'te imam olarak görev yapan Ali Okur'la da buluştuk. Almanya'daki Türk nüfusunun artmasıyla, gitgide daha fazla Türk buraya gömülmeye başlamış. Özellikle de 2 veya 3 nesildir Almanya'da olan Türkler, ilk gelenlerin aksine burada gömülmeyi tercih ediyormuş. Tabutla gömülme ise Müslümanların en büyük sorunuymuş. Tabutlar konusu hakkında güncel bir bilgi ise Niedersachen eyaletinde 2014 yılı itibariyle tabutsuz gömülmeye izin verilmesi. Yılın ilerleyen zamanlarında da Müslümanlık bu eyalette resmi dinler arasında sayılmaya başlanacakmış. Müslümanlar, tabutla gömüldükleri için herhangi bir günah işlemiş sayılmıyorlarmış. Okur, bize çalıştığı camiyi anlattı. Almanya'nın sayılı camilerindenmiş. Almanya'daki çoğu camide ezan sesi dışarıya vererek okunmuyormuş. Çalıştığı camide ise durum böyle değilmiş. Duygu Çınar - Almanya'daki defin işlemleri hakkındaki kurallar çok keskin ve her şey kâğıda dökülmüş. Türkiye'deyse aynı durum geçerli değil. Defin işlemleri olağan, geleneklere uygun olarak uygulanıyor. Kurallar çok daha esnek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruhlar memlekette bedenler gurbette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN