Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yılların eskitemediği bedenlerin hikayesi

Almanya'da mezarlar 20 yıl sonra yeni definler için kullanılabiliyor. Ancak bu ülkede bir de sorun yaşanıyor. Çünkü toprak yapısı ve tabutla defin cesetlerin çürümesini engelliyor

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Öldükten sonra vücudumuza neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bedenimiz belli aşamalardan geçerek çürür. Birçok insan bunu düşünmeyi bile korkutucu bulur. Ancak bundan daha kötüsü de var. Bu da günümüzde Almanya'nın da karşı karşıya olduğu cenazelerin çürümemesi sorunu. Almanya'da mezar yerleri 20 yıl sonra yeni definler için kullanılabiliyor. Bu amaçla Almanya'da mezar yerleri açıldığında cenazelerin çürümediği görülmüş. Bu fark edilince de araştırmalar başlamış. Biz de bu konuyu öğrenmek üzere DBU binasına gittik. Orada Kiel Üniversitesi Botanik Bölümü'nden Dr. Iris Zimmermann'la konuştuk.

CENAZELER MUMLAŞIYOR

Zimmermann'ın anlattığına göre uygun olmayan koşullar altında kalan cenazeler mumlaşıyormuş. Mumlaşma ölü bedenin derisinin altındaki yağın donması sonucu meydana geliyormuş. Bunun sonucunda bu bedenler yıllar sonra bile tanınabilirmiş. Mumlaşmanın oluşabilmesi için belli koşullar gerektiğini belirten Zimmermann, mumlaşma ile ilgili şu bilgileri verdi: "Soğuk hava, çürümede görevli bakterileri öldürür ve çürüme durur. Çürüme için bakterilerin oksijen alması gerekir. Bunu engelleyen killi veya taşlı topraklarda çürüme yavaşlar. Ayrıca su topraktaki gözenekleri tıkayabileceğinden mezarlıklar su kaynaklarının yakınına yapılmamalıdır. Mumlaşmayı tamamen geri çevirmek mümkün olmasa da engellemek için önlemler alınabilir. Mezar taşlarını yatay yerine dikey bir biçimde yerleştirirsek toprağın içine hava giriş çıkışını kısıtlamaz ve çürüme hızlanır. Sezonluk çiçekler güzel gözükse de çok sulanmaları gerekir. Bunlar yerine kökleri daha güçlü bitkiler dikilebilir. Topraktaki suyu daha çok emeceklerinden daha az sulanmaları gerekir. Mümkünse cenazeler ağaç köklerinin yanına dikilmelidir. Ağaç ölüp kökleri çürüdüğünde kalan boşluk hava ile dolar. Böylece çürümenin gerçekleşmesi için gerekli olan oksijen sağlanmış olur."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yılların eskitemediği bedenlerin hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN