Balıkçıların barınak hayali gerçek oluyor

Balıkçıların kovulma korkusu yaşamadan denize açılacaklarını dile getiren Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, 'Balıkçılarımızın barınak rüyası gerçek oluyor' dedi

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Antalya'da uzun süredir barınacak yer sıkıntısı çeken ve barındıkları yerde de kovulma korkusu yaşayan balıkçılar, yapımı tamamlanmak üzere olan balıkçı barınağı ile bu sıkıntıdan kurtuluyor. Antalyalı balıkçıların kovulma korkusu yaşamayacağını dile getiren Ak Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, "Balıkçılarımızın rüyası gerçek oluyor" dedi. Antalya merkezde balıkçı barınağı olmamasından dolayı balıkçıların büyük zorluklar çektiğinin altını çizen Köse, en geç iki ay içerisinde Sıçan Adası karşısındaki balıkçı barınağının tamamlanacağını söyledi. Tamamı 135 dönüm alanı kapsayan limanın 700 iş gününde bitmesinin rekor bir süre olduğunu hatırlatan Köse, "Bugüne kadar büyük zorluklar çeken balıkçılarımızın sorununu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımız çözüme kavuşturarak balıkçılarımızın rahat uyumaları sağlanmıştır" dedi. Antalya Balıkçı Barınağı'nda 366 adet denizde, 220 adedi karada olmak üzere toplam 586 adet balıkçı teknesine hizmet vereceğini dile getiren Köse, "Yapımında 800 bin ton dolgu, 100 bin metreküp beton kullanılmıştır" ifadelerini kullandı.

ULAŞTIRMA AĞI

Hükümet olarak Antalya'ya 12 yılda ulaştırma ve haberleşme yatırımının 2.5 milyar lira olduğunu kaydeden Köse, şöyle konuştu: "Çağın ilerisinde bir anlayışla Türkiye'yi ulaştırma ve haberleşme altyapısında dünya standartlarının üstüne taşıdık. Bu büyük yatırımlardan Antalya'da payına düşeni aldı. Karayollarını yeniden yapılandırdık, Yeni nesil teknolojilere erişimin sağlanması için GSM ve internet yatırımlarına büyük bütçe ayırdık. Türkiye turizminin kalbi olan Antalya'yı diğer şehirlere bağlayan devlet yollarını 976 kilometreye; ilçe, belde ve köyleri şehir merkezine ulaştıran il yollarını 721 kilometreye uzattık. Antalya'daki karayolu ağını 1.697 kilometreye ulaştırdık." Köse karayollarına yapılan yatırımları da şöyle sıraladı; "Antalya'ya 2002 yılına kadar 195 kilometre bölünmüş yol yapılmışken 2002-2013 yılları arasında 295 kilometre bölünmüş yol yaparak Antalya'nın toplam bölünmüş yol mesafesini 487 kilometreye çıkardık. Antalya'nın yol ağını genişletirken ulaşımda güvenlik ve kolaylık amacıyla altyapı ve iyileştirme çalışmalarına hız kesmeden devam ettik. Ayrıca, 2002- 2013 yılları arasında Antalya'da; 154 km yol iyileştirme çalışması, 108 km BY-BSK yapımı,4.993 km asfalt çalışması,56 adet köprü yapımı,21 adet kaza kara noktası yapımı,521 km otokorkuluk yapımı çalışmaları yürütüldü."

DENİZCİLİĞE YAPILAN YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Antalya'da denizcilikle ilgili yapılan diğer yatırımları da açıklayan Mustafa Köse, "Yapımına başlanan Gazipaşa Yat Limanı ve Demre Yat Limanı projeleriyle Antalya'da denizcilik gelişiyor. 2016 yılında tamamlanacak olan Demre Yat Limanı denizde 400, karada 300 olmak üzere toplam 700 yat kapasiteli olacak. Kıyı uzunluğu 640 kilometre olan Antalya'da 6 adet liman başkanlığı bulunmaktadır" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkçıların barınak hayali gerçek oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN