Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlar için 30 milyon dal çiçek

Giriş Tarihi: 7.3.2014

Kadınlar Günü dolayısıyla 30 milyon dal çiçek ihraç eden Antalya, yaklaşık 6 milyon dolar gelir bekliyor. En fazla talep edilen çiçek ise kırmızı karanfil oldu

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaklaşık 20 gündür hummalı bir çalışmanın sürdüğünü kaydetti. Bu dönem için 30 milyon dallık bir çiçek ihracının söz konusu olduğunu belirten Bağdatlıoğlu, bu sevkiyatlardan yaklaşık 6 milyon dolarlık bir girdi beklendiğini söyledi.

FİYATLAR DÜŞTÜ
Çiçek ihracatının önceki yıllarda Rusya, Ukrayna ve Romanya'ya yapılırken, bu yıl sadece Rusya ve Romanya'da hareketlilik yaşandığını dile getiren Bağdatlıoğlu, Ukrayna'daki olaylar, gümrük kapılarında yaşanan sıkıntılar nedeniyle istenilen ölçüde ihracat yapılamadığını ifade etti. İhracattaki düşüşün fiyatları da olumsuz etkilediğini anlatan Bağdatlıoğlu, fiyatların yüzde 30 oranında düştüğünü bildirdi.

SEÇİM DOPİNGİ
İç piyasada ise bu dönemde seçimden dolayı bir hareketlenme yaşandığını vurgulayan Bağdatlıoğlu, "Bu yıl yurt dışına istenilen ihracatı yapamıyoruz ama iç piyasada özellikle siyasetçilerimiz çiçek pazarına yönelmiş durumda" dedi. Bağdatlıoğlu, Kadınlar Günü için en fazla kırmızı karanfilin talep edildiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlar için 30 milyon dal çiçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN