Balıkları tek tek sayıyor

Giriş Tarihi: 11.3.2014

Fethiye'de girişimci Yazılım Mühendisi Beyazıt Kelçeoğlu, üretip patentini aldığı balık sayma makinesi, yüzde 3 ile 5 arasında hata payıyla balıklara sayım yapıyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde girişimci bir yazılım mühendisi tarafından üretilen balık sayma makinesi, elle sayım yapan balık çiftliklerinde iş gücünü azaltıp, zaman tasarrufu sağlayacak. Yazılım mühendisi Beyazıt Kelçeoğlu, araştırmalarını proje haline getirip Ar-Ge desteğinden faydalanmak için KOSGEB'e başvurdu. Başvurusu kabul edilen Kelçeoğlu, 'Sıralı sensör sistemli gömülü yazılım destekli balık ve genel amaçlı sayma cihazı'nı geliştirerek, Türk Patent Enstitüsü'nden patentini aldı. Beyazıt Kelçeoğlu, İzlanda'da bir firmanın bu tür makineleri ürettiğini ancak Türkiye'de servisinin olmadığını belirterek balık sayma makinesi yapmaya karar verdiğini söyledi.

YURT DIŞINDA PAHALI

KOSGEB'den aldığı destekle 2 yıl çalışma yürüttükten sonra makinenin prototipini üreterek seri üretime hazır hale getirdiklerini anlatan Kelçeoğlu, testler sonucunda yüzde 3 ile 5 arasında hata payıyla sayma işleminin gerçekleştirilebildiğini bildirdi. Makinenin fiyatı KDV hariç 8 bin lira. Yurt dışında benzeri 25-35 bin avro arasında" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balıkları tek tek sayıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN