Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşsiz kalanlar İşkur'a koştu

İŞKUR son dönemde yaptığı çalışmalar ile işsizleri kendine çekti. Kuruma başvuru sayısı yüzde 33 arttı. Gençler artık ilanları takip etmenin yanında İŞKUR aracılığıyla da iş arıyor

Giriş Tarihi: 11.3.2014
Antalya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Antalya İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar olumlu sonuçlar verdi. İşsizler gazete ilanlarıyla iş aramanın yanında artık İŞKUR aracılığıyla da iş aramaya başladı. Son 1 yılda İŞKUR'a kayıt yaptıran işsiz sayısında yüzde 33'lük bir artış sağlandı. İŞKUR İl Müdürü Veli Tekkanat, bu artışı, kurumun tanınırlığının artmasına, gerçekleştirmekte oldukları aktif istihdam programlarına ve teşviklere bağladı.

69 BİN KAYITLI İŞ ARAYAN

2012 yılı Aralık ayında Antalya'da İŞKUR'da kayıtlı bulunan işsiz sayısı 52 bin 288 iken, 2013 sonunda kayıtlı işsiz sayısında büyük bir artış yaşandı ve bu rakam 69 bin 667'e yükseldi. 2012 yılında kayıt yaptıran 52 bin işsizin, 28 bin 832'sini erkekler, 23 bin 456'sını ise kadınlar oluşturdu. 2013 yılı sonunda erkek işsiz sayısı 38 bin 527'ye, kadın işsiz sayısı da 31 bin 140'a ulaştı.

ENGELLİYE İŞ İMKANI

Kendilerine hayatın içerisinde yer bulmak ve sağlıklı bireylerle eş değerde bir hayat sürdürmek isteyen engelliler de İŞKUR'a müracaat etti. 2012 Aralık ayı itibariyle kurumda kayıtlı bin 114'ü erkek, 523'ü kadın olmak üzere bin 637 engelli bulunurken, 2013 yılında çalışmak isteyen engelli sayısı bin 206'sı erkek, 462'si kadın olmak üzere toplam bin 668 oldu.

HER ENGELLİYE İŞ VAR

Engellilerin bir diğer sorununun ise mesleksizlik olduğunu ifade eden Tekkanat, İŞKUR aracılığıyla meslek edindirme kursları açıldığını, engellileri önce meslek, ardından da iş sahibi yaptıklarını söyledi. İŞKUR'da her engelli için muhakkak uygun bir meslek ve akabinde iş olduğunun altını çizen Tekkanat, "Çalışmak isteyen engelliler mutlaka bizlere başvursun. Kendilerine en uygun işi bulacağımıza emin olsunlar" diyerek engelli vatandaşları İl Müdürlüğü'ne davet etti. 2012 Aralık ayında iş arayan 186 eski hükümlüye 2013 yılında 27 kişi daha eklendi. 204'ü erkek, 9'u kadın 213 eski hükümlü, geçmişlerini geride bırakıp yeni bir hayata başlamak için İŞKUR'un kapısını çaldı.

ESKİ HÜKÜMLÜLER
İŞKUR İl Müdürü Tekkanat: "Özel sektör işyerlerinde eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü kalkmış olmasına rağmen, konunun yeterince bilinmemesi nedeniyle pek çok eski hükümlü iş başvurusunda önceliği olduğunu düşünerek kurumumuza başvurmaktadır" dedi.

İŞYERLERİ DE ÖZÜRLÜ

İşyerlerinde engelli personelin istihdamını sağlayacak yeterli alt yapının bulunmamasının çalışanlar için önemli zorluklar yarattığını belirten Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, "Engelli vatandaşlarımız çalışmak istiyorlar. Fakat bunun için birçok kriterin tam olması gerekiyor. Özrünün, yapılacak işi engellememesi ilk şart. Bu anlamda her engelliyi her işte çalıştıramıyorsunuz. Bunun yanında işyerinin engelliye uygun şartları sağlaması gerekiyor. Şirketin personel servisi var ama engellilere uygun değil. Bunların hepsine dikkat ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşsiz kalanlar İşkur'a koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN