Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karaciğerini annesine verdi

Giriş Tarihi: 11.3.2014
Antalya'da 24 yaşındaki öğretmen Esra Cansen, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonla sirozdan ölmek üzere olan annesi Selma Yıldız'a (53) karaciğerinin yüzde 70'ini verdi.

KADAVRADAN YAZILDI

Alanya'da yaşayan Selma Yıldız, bir süre önce siroz olduğunu öğrendi. Selma Yıldız, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde Sağlık Bakanlığı Acil Karaciğer Bekleme Sırasına yazıldı. Ancak beklenen karaciğer çıkmayınca anne Selma Yıldız'ın sağlık durumu her geçen gün kötüye gitti. Annesinin sağlık durumunun kötüye gittiğini gören öğretmen olan kızı Esra Cansen, annesine karaciğerini verebileceğini söyledi.
DOKTORLAR ALMAK İSTEMEDİ

Doktorlar annesine gönüllü verici olan Esra Carsen'in 40 kilo olması nedeniyle riskli olabileceğini bildirerek karaciğeri almak istemedi. Yapılan tetkikler sonunda Esra öğretmenin kilosunun düşük olmasına rağmen karaciğerini annesine vermesinde bir sakınca olmadığı belirlendi. Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyonda Esra Cansen'in karaciğerinin yüzde yetmişi alındı. Anne Selma Yıldız'a nakledildi. Esra öğretmen naklin ardından, "Karaciğerimin yüzde 70'i anneme nakledilince bir kilo daha zayıfladım. Ama değdi annem sağlığına yeniden kavuştu" diyerek sevincini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaciğerini annesine verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN