Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böbrek hastası sayısı 2017'de 100 bin olacak

Türkiye'de böbrek yetmezliği nedeniyle 75 bin kişi diyalize giriyor.Uzmanlara göre, bu sayı 2017 yılına gelindiğinde 100 bini bulacak

Giriş Tarihi: 17.3.2014
Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Derneği, Dünya Böbrek Günü nedeniyle 'Böbreklerimizi koruyalım' konulu bir toplantı düzenledi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Ersoy, Türkiye'de 75 bin kişinin böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girdiğini söyledi. Ersoy, her 7 kişiden birinin böbrek hastası olduğu Türkiye'de toplam böbrek hastası sayısının ise 7 milyon 300 bini bulduğunu söyledi.
KADINLARDA DAHA ÇOK

Böbrek hastalığının her yıl giderek arttığını belirten Ersoy, 2017'de böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize girecek böbrek hastası sayısının 100 bine ulaşacağını söyledi. Böbrek hastalığının kadınlarda, erkeklere göre daha sık görüldüğünü belirten Ersoy, Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha yaygın olduğunu bildirdi. Sağlık bütçesinin yüzde 5'inin diyaliz ve nakil hastaları için kullanıldığını belirten Ersoy, böbrek hastalarına 2016'da 3 milyar dolar harcanacağını ifade etti.
TANSİYON SORUNU

Böbrek hastalığının nedenleri arasında şeker ve hipertansiyonun ilk sırada geldiğini vurgulayan Ersoy, "Yapılan araştırmalara göre böbrek hastalarının yüzde 35.2'si sigara içicisi. Yüzde 32.7'si tansiyon hastası. Şeker hastası sayısı da oldukça fazla. Nüfusun yüzde 40'ına yaklaştı" dedi.

TANSİYONU ARTTIRIYOR
Böbrek hastalığından korunmak için yapılması gerekenleri anlatan Fevzi Ersoy, sigaradan uzak durulması gerektiğini bildirdi. Bir sigaranın tansiyonu bir saat boyunca bir derece arttırdığını vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, "Bu nedenle sigaradan uzak durun. Günde 8-10 bardak su için. Suyun niteliği önemli değil, çeşme suyu da içilebilir. Haftada en az 3 kere 30 dakikadan az olmayacak şekilde tempolu yürüyün. Tuzdan uzak durun. Gereksiz ilaç kullanmayın. Kilonuza dikkat edin" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek hastası sayısı 2017'de 100 bin olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN