Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Akdeniz'de herkes dinlenmiş

Devlete çöreklenen paralel yapının Batı Akdeniz Bölgesi'nde de herkesi dinlediği anlaşıldı. Ortaya çıkan listelerde Antalya'dan Isparta'ya dinlenmeyen kimse kalmadığı görüldü

Giriş Tarihi: 19.3.2014
Selam Terör Örgütü bahanesiyle 2 bin 500 kişinin dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından şimdi de paralel yapının 30 ilde 148 bin kişiyi mercek altına aldığı ve dinlediği belirlendi. Telekulak skandalının ikinci perdesinde Antalya ve Isparta'dan da dinlenenlerin küçük bir bölümünün listeleri ortaya çıktı. Listeler incelendiğinde Antalya ve Isparta'da da valilik ve kaymakamlıklar, siyasi partilerin il ve ilçe teşkilatları, emniyet müdürlükleri ve amirlikleri, adliyeler, savcılar, hakimler, polis memurlarından emniyet müdürlerine kadar her kademeden emniyet görevlisi, TSK mensupları, belediye başkanlıkları, STK yöneticileri ve gazetecilerin terörist ve organize suç örgütü üyesi gibi gösterilerek üç yıl boyunca illegal olarak dinlendiği ortaya çıktı.

ARŞİVLEDİLER

Ortaya çıkan ilk listelerde 30 ildeki dinlemelerden sadece bin 173'ü yer alırken, suç örgütünün hakim, savcı ve polislerin tüm özel hayatını ileride kullanmak üzere arşivlediği anlaşıldı. Antalya'da 7 bin 52 kişinin dinlendiği belirlenirken ortaya çıkan ilk listelerde sadece 137 kişinin adı yer aldı. 137 kişilik listenin en başında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'de danışmanlığını yapan Zekai Dursun, AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse ile birlikte AK Parti'nin il yöneticilerinin tamamına yakını, MHP İl Başkanı Osman Çetin, MHP eski İl Başkanları Mustafa Aksoy ve Ali Adnan Kaya, MHP'nin ilçe başkanları, CHP eski İl Başkanı Özer Ahmet Ülken ve CHP'li yöneticilerin yer aldığı tespit edildi.

ASKER, POLİS HERKES VAR

Siyasetçilerin yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da dinlendiği tespit edildi. 137 kişilik listede en kalabalık meslek grubunu polisler oluşturdu. Onlarca polis memuru ile birlikte emniyet amiri ve komiserlerin de konuşmalarını kaydeden suç örgütünün, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı personelini de dinlediği belirlendi. Emniyetin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri'nin rütbeli personelinin ve MİT görevlilerinin de telefonlarının dinlendiği ortaya çıktı. Telefonu dinlenen askeri personel içerisinde bir binbaşı, bir yarbay, 5 teğmen ve 1 astsubayın olduğu görüldü.

TOPLUMU YARALIYOR
Dinleme listesinin ilk sıralarında adı geçen AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse, bu tür olayların toplumu derinden yaraladığını belirterek, "Son derece talihsiz bir olay. İnsanların bilgileri dışında her hangi bir mahkeme kararı olmadan dinlenmeleri son derece talihsizce. Netice itibariyle bunlar bizim iş telefonlarımız değil. Her türlü görüşmelerimizi bu telefonlarla yapıyoruz. Elbette bir mahkeme kararı neticesinde oluşacak bir konuya kimsenin bir şey deme hakkı yok ama usulsüz ve yasal olmayan bir dinlemenin yapılması ve sonrasında da bu dinleme ile ilgili hiçbir şekilde bilgi verilmemiş olması son derece rahatsız edici. Toplumu derinden yaralayan bir hadise. Bundan bizler de rahatsızız. Gerekli suç duyurusunu ilgililer hakkında bulunacağım" dedi.

ARŞİVE YÜKLENDİ
Polisin terör, organize suç örgütü, uyuşturucu suçları gibi genel kalıp doğrultusunda 'Suç oluşumuna gidiliyor' denilerek mahkemelerden alınan kararlar TİB'e yollanarak dinlemeler aylarca yapıldı. Bu dinlemelerin bazılarının gerçekten adli soruşturmalar kapsamında gerçekleştirildiği ancak çoğunun paralel yapının şantaj ve dizayn için gelecekte kullanmak üzere hazırladığı havuzunda arşivlendi. Emniyette oluşturulan bu havuzun tamamının şu an yurtdışında olduğu iddia ediliyor. Dinleme kararlarının ve dinlenen isimlerin ise UYAP sistemine kaydedilmediği belirtildi. Dinlenenler arasında paralel yapıya yakın emniyet görevlilerinin olması ise dikkat çekti. İddiaya göre, paralel yapı kendi adamlarını da kontrol altında tutmak için dinledi. Gözdağı ve baskı havası estirmek amacıyla yapılan bu dinlemelerin çoğunun emniyet teşkilatında olması ise can damarlarını kontrolde tutma çalışması" olarak değerlendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Akdeniz'de herkes dinlenmiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN