Rusların birinci tercihi Antalya

Giriş Tarihi: 21.3.2014

Rus turistlerin cazibe merkezi haline gelen Türkiye ve Antalya, Moskova'da düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı'nda da ziyaretçilerin gözdesi oldu

Kültürve Turizm Bakanlığı, turizm sektöründe dünyanın ilk beş fuarından biri olan Moskova Uluslararası Turizm Fuarı'nda (MITT) adeta gövde gösterisi yapıyor. Rus turistlerin Türkiye'ye ve dolayısı ile Antalya'ya gösterdiği ilginin her yıl daha da artması, Moskova'daki fuarı ve Rusya pazarını önemli kılıyor. Rakamlara göre 2013 yılında ülke dışına turizm amacıyla çıkan Rusya vatandaşı sayısı 18 milyon 290 bin oldu. Uzun yıllardır Rusya'nın en popüler turizm destinasyonu unvanı taşıyan Türkiye ve Antalya, 2013 yılında da bu konumunu korudu. Türkiye'yi bir önceki yıla göre yüzde 18.59 artışla 4 milyon 263 bin Rus turist ziyaret etti. Antalya, Rus turistin ülkemizde tercih ettiği bir numaralı destinasyon olurken, Antalya'yı İstanbul takip etti.

TÜRKİYE VE ANTALYA TANITIMI
Rus turist için cazibe merkezlerinin başında gelen Türkiye, MITT Fuarı'ndaki etkinlikleriyle de büyük ilgi topladı. MITT'e Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında kamu ve özel sektör işbirliği ile katılan Türkiye, fuarda artık sektör tarafından beğenilen ve benimsenen "Turkey Home" sloganıyla tanıtılıyor. Türkiye, Moskova'da 21. kez turizm profesyonellerini ve ziyaretçileri bir araya getiren fuarda bin 254 metrekarelik stantla yer alıyor. Etkinliklerin ara vermeden devam ettiği Türk standında horondan Erzurum Barı'na kadar birçok Türk halk oyunu ziyaretçilere keyifli dakikalar yaşatıyor. Gösterilerin yanı sıra geleneksel el sanatlarından ebru ve kaligrafi ustalarınca tanıtılıyor. Ayrıca ziyaretçilere Türkiye'yi tanıtan hediyelik eşyalar da armağan ediliyor. 22 Mart'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak olan fuara, bu yıl 200 ülke ve bölgeden bin 800 katılımcının iştirak etmesi, ayrıca fuarı yaklaşık 75 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Rusya Federasyonu'nda yapılan en büyük turizm fuarı olan MITT, Rusya'dan turistik amaçlı yurtdışına çıkışlarda 2013 yılında 4 milyon 269 bin 306 kişi ile birinci sırada olan Türkiye'nin turizm olanaklarının tanıtımı ve fuara katılan diğer ülkelerle ikili görüşme yapma fırsatı açısından da önem taşıyor. Fuara Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Müsteşar Özgür Özaslan ve Bakanlık bürokratları katılıyor. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurahman Arıcı, Ukrayna'da ve Kırım'da yaşanan olayların turizm açısından Türkiye'yi çok fazla etkilemeyeceğini söyledi. Arıcı Moskova Fuarı'nda yaptığı açıklamada, tur operatörleri, seyahat acenteleri ve turizmcilerle yaptığı görüşmelerde, 2014 rakamlarının, 2013 yılındakinin altına inmeyeceği konusunda ortak bir beklenti olduğunu ifade etti.

OLAYLAR ETKİLEMEZ
Abdurrahman Arıcı, "Ukrayna ve Kırım'da yaşanan olayların Türk turizmini etkilemeyeceğini ifade ederek, "Bizim dışımızda gelişen bazı olaylar var, ancak biz, Rusya ve Türkiye olarak, turizmin bu olaylardan en az şekilde etkilenmesi için gayret gösteriyoruz. Ukrayna'da ve Kırım'da yaşanan hadiselerin bizi çok fazla etkileyeceğini tahmin etmiyorum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusların birinci tercihi Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN