Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eşit hizmet sözü

CHP'deki aday krizinin içinden çıkarak Muratpaşa Belediye Başkanlağı'na aday gösterilen Av. Ümit Uysal, SABAH Akdeniz Haber Müdürü İbrahim Okumamış'a yaşanan süreci ve projelerini anlattı. Uysal, sürekli eşit hizmet vurgusu ile dikkat çekti

Giriş Tarihi: 22.3.2014
Antalya'da kendisinden önce, emekli eğitimci ve gazeteci babası Mehmet Ali Uysal'ı tanıdığım ve CHP'nin İl Başkanı seçildiğinde ilk demecini bana veren Ümit Uysal, bu haftaki sohbet konuğumuz oldu. CHP'de yaşanan adaylık krizinin içinden çıkan ve parti içinde hiç yıpranmamış isim olan Uysal ile önce tarihi Kaleiçi sokaklarını, sonra da tekne ile Yat Limanı açıklarında deniz turu yaparken, yaşanan süreci konuşup projelerini ele aldık. Açık sözlülüğü ile dikkat çeken Uysal'ın sorularımıza net cevaplar vermesi ise kararlılığını ortaya koydu.

TARTIŞAN BİR PARTİYİZ

Sohbetimizin daha başında kendisine, "Ne oldu da son dakikada aday oldunuz" sorusunu yönelttiğimiz CHP Muratpaşa Belediye Başkan Adayı Ümit Uysal, "Siyasi partiler geleneğimizde tartışma kültürü neredeyse yok oldu. Biz tartışan partiyiz. Ara ara bunun dozunu da kaçırıyoruz ama hiç tartışmayan partilerden olmak istemeyiz. Belli bir süreç yaşandı, sürecin sonunda bir aday etrafında bütünleştik. Yoğun çalışmayla da hafif gecikmeyi telafi ediyoruz" dedi. Uysal, diğer adaylara rağmen seçim çalışmasına geç başlamasını ise "Çok uzun yıllardır siyasetin içindeyiz. Bir seçim kampanyasının nelerden teşekkül ettiğini biliyoruz. Etkin bir planlama ve yoğun programla çalışıyoruz. Son haftaya doğru açık ara önde olduğumuzu düşünerek gidiyoruz" ifadeleri ile anlattı.

SLOGANIN AÇILIMI VAR
Çalışmalarında sürekli "Eşit hizmet" sloganını kullanan Uysal, bunun açılımının olduğunu anlattı. "Nedir bu sözünün açılımı" dediğimizde, "Muratpaşa'nın sınırları Lara'dan ibaret değil. Bir kısım mahalleler göreceli olarak daha iyi hizmet almış durumda. Bazı mahalleler son derece dağınık, hizmetsiz. Refah, eğitim seviyesi yüksek insanlarımızda son derece adalet duygusuna sahip. Hiç kimseyi ötekileştirmek istemeyen yapımız var. İlçe sınırlarımız Çevre yolundan başlıyor. Biz bu farkındalık ile eşit hizmet vurgusu yapıyoruz. Lara bölgesindeki hizmetlerin devamlılığını sağlamakla birlikte diğer mahallelerimizi de eşit hizmet alır konuma getireceğiz. 'Muratpaşa Belediyesi'ne Hoş Heldiniz' levhasının Sampi Kavşağı'nda bulunması bir hatadır. Tüm mahallelerimize eşit hizmet götürerek o levhayı hep beraber Çevreyolu'na taşıyacağız" şeklinde konuştu.

İNSAN ODAKLI PROJE
Kampanyaya geç başladığı için sürekli rakipleri tarafından 'Projeleri internetten indirme' diye suçlanan Uysal, bu konuda da hayli iddialı konuştu: "Bu yaklaşım son derece yanlış. Zaten Büyükşehir in seçim kampanyasının başındaydım. Büyükşehir için hazırladığımız 252 sayfalık kitapçığın bir kısmı Muratpaşa sorunlarıyla ilgiliydi. Doğrudan Muratpaşa sorunlarını tespit ettik ve çözümlerini bulduk. Zaten kafamızdaydı. Kendimi siyasetle uğraşan vatandaş hali gibi görüyorum. Vatandaş ne bekliyorsa onları, uçuk kaçık projelerden kaçınarak, doğrudan gerçekleştirilebilecek projelere yoğunlaştım. En temel projem insan odaklı belediyeciliktir. İnsanların ciddiye alınması, randevu veren, yasal taleplerin tanıdık ve aracısız hukuksal olarak sağlıklı yürütüleceği belediyecilik yapacağız. Çok etkin projeler yaptık. Proje merkezi insanlarla bütünleşmektir."

DENİZE İNİŞ
'Muratpaşa'da yeni bir dönem başlıyor' diyerek yola çıkan Ümit Uysal, kısa sürede hayli iddialı projeleri hazırlatmış. Falezlerden denize inmeyi düşündüklerini vurgulayan Uysal, denize sıfır olan Muratpaşa'nın denizle ilişkisinin de aynı düzeyde olduğunu ve 7- 8 noktadan denize inme projesini anlattı. Uysal, "Zaman içinde güneş enerjisine yönelecek olsak da doğal gaza yöneleceğiz. Birçok yerde kaldırımlar standart dışı, çocuk parkı olmayan yerler var. 5 yıl sonunda Muratpaşa, tabelaya bakmadan 'hah ben Muratpaşa'ya geldim' dedirtecek yer haline getireceğiz" seçmenlere mesajlar verdi.

ESNAF RAHATLAYACAK

Kaleiçi sokaklarını gezerken fotoğraf çekimlerinden fırsat buldukça sohbetimiz devam ederken Kaleiçi ve esnafın sorunlarını nasıl çözeceklerine dair mesajlar veren Uysal, "Yıllardır turisti Kaleiçi'ne çekme tartışması var. Önemlidir, dünyada çekirdek şehirlerde böyledir. Bu bizim turizm yapımızdan kaynaklanıyor. Belli ilerleme olsa da ciddi değişim ortaya çıkmadı. Bu biraz da turizm yapısından kaynaklanıyor. Turizmimiz hazır talebe hitap etmiyor, ucuz fiyat politikasıyla talep aratıyor. Tüm paydaşları da katarak Büyükşehir, Koruma Kurulu ve valilik ortak aklıyla Sinan Mahallesi arastasını da katarak insan taşımamız lazım. Hem ticaret hem sosyal hayatı güçlendirmemiz lazım. Biz belediye olarak bilgisayar başında olacağız. İnternet üzerinden tatil yapan herkesi Muratpaşa'ya davet edeceğiz ve onlara kolaylıklar sağlayacağız" şeklinde konuştu.

BOŞ VAATLER OLMASIN

Muratpaşalı gençler için önemli çalışmalar yapacaklarının altını çizen Uysal, "Sosyalleşme çalışma ve iletişim olanağı sağlayacağız. Turizm istihdam ofislerinde onları iş ile buluşturacağız. İş arayana iş, işçi arayana işçi bulmak için etkin çalışacağız. Gençlerin spor yapması için şatafatlı yerlere ihtiyaç yok" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Eşit hizmet sözü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN