15 milyon 'SMS'in parasını kim verdi?

Giriş Tarihi: 23.3.2014

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın, belediyenin kaynakları ile satın aldığı 15 milyon SMS'i, seçim kampanyasında kullandığı ortaya çıktı. Akaydın hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın halkın kaynakları ile seçim kampanyası yaptığı ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından geçen Şubat ayında 108 bin 947 liraya ihale edilen ve sözleşmesi 14 Mart'ta imzalanarak alınan 15 milyon adetlik SMS paketinin, seçim propagandasında kullanıldığı belirlendi. Akaydın hakkında bir vatandaş tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

ŞAHSİ MENFAAT İDDİASI

Muratpaşa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına, bir vatandaş tarafından 'Seçim yasaklarına aykırı olarak yapılan propaganda malzemelerinin dağıtımının önlenmesi, toplatılması ve ilgililer hakkında yasal işlem başlatılması' için dilekçe verildi. Başvuruda, "Antalya Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından 10 Şubat 2014 tarihi saat 14.00'de 15 milyon adet SMS hizmet ihalesi yapılmış ve belediye adına satın alınmıştır. 01 Ocak 2014 tarihinde seçim yasakları başlamış olup, açılış, temel atma, televizyon programı vb. her türlü duyuru açık bir şekilde reklam faaliyeti olarak değerlendirilmektedir ki ihale yolu ile satın alınan bu SMS'lerin seçim sürecinde bu amaçla kullanılmasının haksız rekabet doğurduğu açıktır. Şahsın 30 Mart 2014 tarihli Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimine kadar SMS yolu ile reklam yapıyor olması, açık bir şekilde Seçim Yasaklarına aykırı olduğu gibi, kamu malını şahsi menfaatine kullanma olacaktır" ifadelerine yer verildi.

PROPAGANDA YAPILDI
Seçim yasaklarının başlamasıyla birlikte adayların yapamayacağı çalışmaların net bir şekilde açıklandığı dilekçede, "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın seçim süresi içerisinde tarafsız olması yasal zorunluluktur. SMS ihale alımı belediye bütçesinden yapılıyor ki bu apayrı bir suç teşkil etmektedir. Belediye Başkanlığı açıkça seçimde CHP adayı olan Mustafa Akaydın'a oy verilmesine yönelik propaganda yapmaktadır" denildi.

AKAYDIN HAKKINDA YASAL İŞLEM TALEBİ
Kamu kaynaklarını şahsi menfaatleri yararına kullandığı iddia edilen Mustafa Akaydın'ın suç işlediğini belirten dilekçede, bu suçu işleyenler hakkında yasal işlem başlatılması istenerek, "Seçim sonuçları kesinleşinceye kadar SMS'lerin kullanım amacı olan açılış, temel atma, televizyon programı vb. gibi ilanların yasak olması nedeniyle SMS yoluyla duyuruyu gerektirecek herhangi bir işlem olmamasından ve bu SMS'lerin siyasi propaganda amacı doğrultusunda kullanılacağı şüphelerinden dolayı ve telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağından seçim sonuna kadar kullanımının önlenmesine. Seçim takviminin başlangıcından itibaren siyasi içerikli televizyon programlarını ekte sunduğum mesaj örneklerinde de görüleceği üzere suç teşkil eden eylemleri işleyen ilgililer hakkında yasal işlem yapılması için suç duyurunda bulunulmasına, karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 milyon 'SMS'in parasını kim verdi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN