Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şili ihraçatçılarmıza iyi geldi

Yaş sebzede dünya devi Şili'yi ziyaret eden heyetin lideri olan Antalya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Bahar, ihracatçı-devlet işbirliği örneğini Türkiye'de de uygulamak gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.3.2014
Güney yarım kürenin bir numaralı yaş sebze-meyve ihracatçısı olan Şili'ye yurt dışı pazarlama programıyla düzenlenen geziye başkanlık eden Antalya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Hakkı Bahar, Türkiye'nin örnek alması gereken birçok yöntem gördüklerini söyledi. Günde 2-3 saat uyuyabildikleri çok yoğun programlı gezilerinde Şili'nin başarısının sırrını çözdüklerini ifade eden Bahar, "Çiftçi birliği ile ihracatçı birliği çok iyi işbirliği yapmış. Şili devleti sadece karantina, yapılan ihracatlardan ayrılan paralarla çiftçilere verilen eğitim gibi konuları üstlenmiş. Ne kalite standartlarından vazgeçiyorlar, ne de fiyat indirimi yapıyorlar" diye gördüklerini özetledi.

ZİRAAT ODALARIMIZ YOK

Nüfusu 17 milyon olan Şili'nin ürettiği 3 milyon ton sebze meyvenin yüzde 75'ini ihraç ettiğini anlatan Bahar, Türkiye'nin ise 50 milyon ton üretimindeki ihracat payının Şili ile aynı olduğunu söyledi. Antalya İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Bahar, "Bizde ihracatçının muhatap olacağı ziraat odası yok. Bizim odalarımız sadece evrak işlerini yerine getiriyor. Mucize beklememek lazım" diye konuştu. Bahar, Şili'de 5 hektarlık üreticinin küçük üretici olarak görüldüğünü de vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şili ihraçatçılarmıza iyi geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN