Antalya'da 51 milyon fidan toprakla buluştu

Giriş Tarihi: 26.3.2014

Türkiye'nin, dünyada orman varlığını arttıran nadir ülkelerden biri olduğu bildirildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) son yıllarda yaptığı çalışmalarla Türkiye'nin, dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğu bildirildi. Son 11 yılda Türkiye'de ağaçlandırma çalışmalarında yaşanan bu ivmenin Antalya'ya da yansıdığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "2003-2013 yılları arasında Antalya'da 51 milyon fidanı toprakla buluşturarak, ağaçlandırma ve ormancılıkta adeta destan yazdık" dedi. Türkiye çapında son 11 yılda bir rekora imza atarak 3 milyar fidanı toprakla buluşturduklarının altını çizen Eroğlu, "Ülkemizin akciğerleri olan ormanlarımızın artması için çalışıyoruz. Bu çalışmalar kapsamında Antalya'da 2003-2013 yılları arasında 911 bin 720 dekar alanda çalıştık ve 51 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ayrıca şehir ormanları ve mesire yerleri ile Antalyalı vatandaşlarımıza eğlence ve dinlenme alanları kazandırdık" dedi.

67 BİN FİDAN DAĞITILDI

Okul bahçelerinden ibadethane bahçelerine, mezarlıklardan karayolu kenarlarına kadar fidan dikilebilecek her yeri ağaçlandırdıklarını ifade eden Eroğlu "Antalya'da okul bahçelerinde öğrencilere ve vatandaşlara 67 bin 875 fidan dağıttık. 21 ibadethane bahçesine muhtelif türlerde 800 adet fidan diktik. Ayrıca 16 kilometre yol yamaç ağaçlandırması, 5 km yol kenarı ağaçlandırması yaptık. 8 mezarlıkta ağaçlandırma yaptık ve buralara 2 bin adet fidan diktik" ifadelerini kullandı.

BAL ORMANLARI
Türkiye'yi bal üretiminde dünya lideri yapmak için bal ormanları kurduklarını vurgulayan Eroğlu, "Bu atılımımız sayesinde ülkemiz bal üretiminde dünyada 5'inci sıradan 2'nci sıraya yükseldi. Arıcılığı geliştirmek için bal ormanları kurarak Antalya'mıza kazandırdık" dedi.

GELİR GETİRİCİ TÜR
Gelir getirici tür ağaçlandırmalarında Antalya'da toplam 82 köyde 3 bin 924 dekar alanda çalışma yapılacağını belirten Eroğlu, "136 bin 582 gelir getirici badem, ceviz ve fıstık çamı fidanını toprakla buluşturacağız. Bu fidanların dikimi bakımı 3 yıl boyunca OGM'ye ait. Daha sonra bu alanları parselleyip kurayla o köyde oturanlara dağıtacağız. Dikmesi ve yetiştirmesi 3 yıl boyunca bizden olacak, gelirler köylümüzün olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da 51 milyon fidan toprakla buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN