Çavuşoğlu: Antalyamız üniversite kenti olmalı

Hayırsever Uğur Sipahioğlu tarafından yaptırılan okulun protokol törenine katılan AB Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'nın üniversiteler kenti olması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 26.3.2014
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valiliği'nde Alanya'ya hayırsever Uğur Sipahioğlu tarafından yapılacak 16 derslikli ortaokulun protokol törenine katıldı. Antalya'nın turizmin başkenti olduğu gibi üniversiteler kenti olmasını da arzuladıklarını kaydeden Çavuşoğlu, "Antalya sağlık turizminin merkezi olsun istiyoruz. 12 ay şehirlerimiz canlı olsun, esnafımızın dükkanları açık olsun. Bunu arzu ediyoruz. İnşallah hep beraber bunu gerçekleştireceğiz" dedi.

HAYIRSEVER DESTEĞİ
Hayırsever Uğur Sipahioğlu'nun daha önce de bir ilkokul yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, ailesinin hayırsever olduğunu belirtti. Okulun yanında birçok alanda Sipahioğlu ailesinin yardım yaptığına değinen Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Alanya'da okullara baktığınız zaman genellikle isimler görürsünüz. Genelde soyisimler 'oğlu' diye geçtiği için Alanya'da çok sayıda hayırseverimizin okul yaptırdığını görüyoruz. Hatta şu an yeni yaptırdığımız vakıf üniversitesinin yerini de hayırseverlerimiz vakfetti. Hayırseverlerimiz ile devletimiz işbirliği yaptığı zaman okul yapılıyor, hastaneler yapılıyor. Birçok alanda hayırseverlerimizin desteğini görüyoruz. Biz, Alanya ve Antalya'da siyasetçiler, vali, kaymakam ve il müdürleri olarak çok şanslıyız. Uğur Sipahioğlu'nun yardımları devam edecek, bundan şüphemiz yok."

EĞİTİM ATAĞI
Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise Antalya'da göreve başlamasından bu yana 16'ncı okul protokolü imzaladıklarını belirtti. Antalya'nın okul hayırseverliğinde Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: "Belediye başkanımız da belediyenin arazisini tahsis etti. O beldenin okul ihtiyacı ortaokul bazında çözülmüş olacak." Antalya'da son 10 yılda hayırseverler tarafından 242 okulda 3 bin 705 derslik, devlet tarafından 217 okulda 3 bin 273 derslik yapıldı. Toplam 459 okulda 6 bin 978 yapıldığı, kullanılan mevcut dersliklerin yüzde 83'ünün son 10 yılda yapıldığı belirtildi.

DEMİREL'DEN PLAKET
Türkler beldesine Aynur-Hasan Sipahioğlu Ortaokulu'nu yaptıracak olan hayırsever Uğur Sipahioğlu mutluluğunu şu sözlerle anlattı: "Sayın bakanımın bize bu imkanı sağlaması, bizleri onurlandırdı. Kısa zamanda bu eğitim kurumunu beldemize kazandıracağız. İlk yaptığımız okulun plaketini geçmişte Sayın Bakanımızın babası Osman Çavuşoğlu'dan almıştık. Daha sonra Süleyman Demirel bizi köşke davet ederek birer plaket vermişti. Çok onurlanmıştık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu: Antalyamız üniversite kenti olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN