Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelik kanamalarını önemseyin

Medstar Topçular Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Göknur Öztürk Gaziyiz, gebelikte meydana gelen kanamalar hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Gebelik döneminde ortaya çıkan vajinal kanamalar ciddiye alınmalı ve bir doktor kontrolünde takip edilmelidir. Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamalarda; düşük tehdidi, düşük, dış gebelik ile anembriyonik yani boş gebelik ve mol gebelik yani üzüm gebeliği gibi patolojik gebelikler söz konusu olabilir. Medstar Topçular Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Göknur Öztürk Gaziyiz, gebelikte meydana gelen kanamalar hakkında bilgi verdi.

DÜŞÜK HABERCİSİ OLABİLİR

Gebelikte oluşan kanamalarda; kanamanın süresi, miktarı, ağrının eşlik edip etmediği, rengi, değişik kokunun varlığı, parça düşürme öyküsü, beraberinde bulantı, kusma, kramp, ateş, halsizlik varlığının mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini açıklayan Op. Dr. Gaziyiz, "Gebeliğin ilk yarısındaki kanama sebeplerinden biri olan düşük tehdidi bütün gebeliklerin yüzde 20-30'unda görülür ve bunların yüzde 30-60'ı kanama miktarına, kadının yaşına ve gebelik haftasına göre değişmekle birlikte düşükle sonlanabilir. Burada vajinal kanamaya sıklıkla ağrı eşlik eder. Bunlara ek olarak idrar yollarından olan ve makattan olan kanamalar da vajinal kanamalar ile karışabilir" dedi.

ACİLİYET TAŞIYAN KANAMA

Gebeliğin ilk yarısındaki kanamalarda diğer önemli bir nedenin ise ectopic yani dış gebelik olduğunu belirten Gaziyiz, "Gebelik ürününün rahim dışında en çok da tüplerde yerleşmesi durumudur. Adet rötarı ile birlikte şiddetli ağrı ve/veya vajinal kanama, halsizlik, bayılma gibi semptomlar da varsa akla gelmelidir. Tedavisinde medikal veya laparoskopinin öncelikli olduğu cerrahi tedaviler uygulanabilir" diye konuştu.

ANNE VE FETÜS İÇİN RİSK
Gebeliğin ikinci yarısında meydana gelen kanamalar hakkında bilgi veren Gaziyiz, "Plasentanın aşağı yerleşimli olması yani plasenta previa, plasentanın bulunduğu yerden erken ayrılması yani dekolman plasenta, enfeksiyonlar ve erken doğum eyleminin başlaması gibi sebepler akla gelmektedir" dedi

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamalarda fetus henüz yaşam sınırında olmadığından tedavinin tek odağının anne adayının hayatının korunması olacağını vurgulayan Gaziyiz, "Gebeliğin ikinci yarısında ise özellikle 28'inci haftadan sonra ortaya çıkan kanamaların değerlendirilmesi ve tedavisinde ise anne hayatının korunması birinci planda olmakla beraber fetusun sağlık durumu da çok önem arz eder. Gebeliğin hangi haftasında meydana gelirse gelsin kanamalar her zaman önemlidir ve mutlaka hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebelik kanamalarını önemseyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN