Kanserde erken tanı çok önemli

Giriş Tarihi: 28.3.2014
Meme kanseri tüm dünyada ve ülkemizde kadınlarda görülen en sık kanser türü ve kadınlarda rastlanan tüm kanserlerin yüzde 30'undan sorumlu. Kadınlarda erkeklerden yaklaşık 100 kat daha fazladır ve son yıllarda erkek meme kanseri görülme sıklığında da bir artış söz konusu. Meme kanseri ülkemizde yüzde 40-45 menopoz öncesi, yani erken yaşta ortaya çıkmaktadır. Medstar Topçular Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü'nden Op. Dr. Halis Müşfik Temel, meme kanseri hakkında bilgi verdi.

ÇEŞİTLİ FAKTÖRLER
Anne, kız kardeş ve kızında meme kanseri öyküsü bulunan kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin 2, birinci dereceden akraba iki kişide olması durumunda riskin 5 katına çıktığını belirten Op. Dr. Temel, "Erken adet görme, geç menopoz, meme bölgesine radyoterapi (herhangi bir nedenle ışına maruz kalma) almış olmak, hiç doğum yapmamış olmak ve ilk doğumun 30 yaşından sonra olması, kafeinli içecekler, son yıllarda riski arttırdığı kesinleşen etkenler arasında sayılan alkol ve sigara tüketimi, obezite, yağlı beslenme meme kanserine neden olan faktörlerdir. Fiziksel aktivite azlığı ve özellikle menopoz sonrası hormon replasman tedavisi de meme kanserine yol açan riskler arasındadır" dedi.

DÜZENLİ MUAYENE VE TETKİK
Çoğu kadının memede belirgin bir ağrı olmadan doktora başvurmayı düşünmediğine vurgu yapan Op. Dr. Temel, "Oysa ki ağrı doktora danışmak için olumlu bir nedenken, meme kanseri ile kesin ilişkilendirilen bir durum değildir. Bu yüzden ağrısız ve sessiz büyüyen, sertlik veya çekilme olarak kendini gösteren kitleler kendi kendine veya uzman kontrolüyle fark edilene kadar ilerlemiş olabilir. Aylık, ayna karşısında kendi kendine muayene öğrenilmeli, bir genel cerrahi uzmanının düzenli kontrolüyle ve gerekli görüntüleme yöntemleri eşliğinde düzenli takip altında olunmalıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserde erken tanı çok önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN