Demokrasi kazansın

Batı Akdeniz'de yaşayan 2 milyonu aşkın seçmen, bugün yerel yöneticilerini seçmek için sandığa gidecek. Antalya'da 1 milyon 513 bin seçmen, 5 bin 279 sandıkta oy kulanacak

Giriş Tarihi: 30.3.2014
Batı Akdeniz'de seçmenler 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için bugün sandık başına gidiyor. Antalya'da 1 milyon 513 bin 972 seçmen, 5 bin 279 sandıkta oy kullanacak. Antalya'daki seçmen sayısında 2011 genel seçimlerine göre yüzde 8 artış meydana geldi. 2011'de 1 milyon 387 bin 511 olan seçmen sayısı 126 bin 461 kişi arttı.

BURDUR VE ISPARTA

Burdur merkez, ilçeler, beldeler ve köylerde yaşayan 191 bin 766 seçmen, toplam 739 sandıkta oy kullanacak. 191 bin 766 seçmenden 118 bin 864'ü merkezlerde, 5 bin 464'ü beldelerde, 67 bin 438'i köylerde oy kullanarak, belediye başkanı ve muhtarını belirleyecek. Isparta merkezde ise 155 bin 683 seçmen 516 sandıkta oy kullanacak. İlçelerle birlikte Isparta'da oy kullanacak seçmen sayısı 303 bin 69 olarak açıklandı. Ispartalı seçmenler toplam bin 115 sandıkta oy kullanacak.

EN FAZLA MURATPAŞA'DA

Antalya'da en fazla seçmenin bulunduğu ilçe 329 bin 779 ile Muratpaşa. Kepez 308 bin 52 seçmenle ikinci, Alanya 182 bin 652 seçmenle üçüncü sırada yer alıyor. Antalya'da en az seçmenin bulunduğu ilçe ise 2 bin 351 ile İbradı. Seçmen sayılarında en fazla artışın yaşandığı ilçe Kepez olurken, 2011'de 275 bin 49 seçmenin bulunduğu ilçede seçmen sayısı 33 bin 3 kişi arttı. Muratpaşa'daki seçmen sayısı da 2011'e göre 25 bin 437 kişi arttı.

KİMLİK ŞART

Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve muhtarlık olarak sırasına göre kullanacak. Yeni yasa gereği Antalya'da İl Genel Meclisi kapanacağı için seçmenler bu alan için oy kullanmayacak. Oy pusulaları turuncu, mavi ve mor renkli zarflara koyulacak. 26 siyasi partinin yarışacağı seçimlerde vatandaşlar, üzerinde TC kimlik numarası bulunan resmi nitelikteki belgelerle oy kullanabilecek.

RENGARENK SEÇİM

Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası, mavi renkli zarfa yerleştirilecek. Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası da mor renkli zarfa konularak sandığa atılacak.

SEÇİM YASAKLARI
Bugün saat 06.00'dan gece yarısı 00.00'a kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak. Eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak. Eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek. Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00- 21.00 saatleri arasında ancak Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

SAHİLLERE AKIN OLACAK
Bugün oyunu kullananlardan Antalya ve Fethiye'de yaşayanlar sahillere akın edecek. Bir çok yerin kapalı olması nedeniyle sahillerdeki işletmeler erken önlem aldı. Alkollü içki satışı yapamayacak olan sahildeki işletmeler, müşterilerini gün boyu eğlendirebilmek ve iyi vakit geçirmelerini sağlamak için renkli aktiviteler hazırladı. Sezona erken giren bir çok işletme bugünü iyi değerlendirip moral kazanacak. Özellikle su sporları merkezi bulunan işletmelerin tercih edilen mekanlar olması bekleniyor.

KİMLERE TATİL VAR
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 30 Mart yerel seçiminde oy sayımının geç saatlere kadar süreceği için okulların 31 Mart tarihinde tatil olacağını açıkladı. Seçim sonrası sınıfların yeniden eski haline getirilmesi için bir günlük süre gerektiğini kaydeden Avcı, okulların bir gün tatil edilmesi kararı aldıklarını kaydetti. Ancak, memurlar için herhangi bir tatil söz konusu değil. Kamu görevlileri ve diğer çalışanlar Pazartesi günü normal mesailerine devam edecekler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demokrasi kazansın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN