Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Proje enflasyonu çok can yakıyor

Son yıllarda kamu kurumlarının verdiği teşviklere olan talep arttıkça, türeyen korsan proje yazıcıları, kabul edilmeyen projeler yüzünden küçük yatırımcıyı mağdur ediyor

Giriş Tarihi: 30.3.2014
KOSGEB, BAKA, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, AB gibi kurumların son 10 yılda verdiği yatırım teşvikleri artınca türeyen korsan proje yazıcıları, küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı mağdur ediyor. Ellerinde çantayla dolaşan bir grup insanın yatırım yapmak isteyenlere umut tacirliği zararlarının ciddi boyutlara ulaştığını belirten Prof. Dr. Cengiz Sayın, kayıtsız firmalara, kişilere ve imzasız projelere karşı uyarıda bulundu.

YATIRIMCIYI KANDIRIYORLAR

Proje yazma konusundaki bilgi kirliliğiyle garantisi olmayan proje yazan kişilerin haksız rekabetle para kazandığını vurgulayan Prof. Sayın, 'Gel bak sana burada teşvik var proje yazalım. Projeyi veren kurumdakiler beni tanır, senin projeni geçirtirim' diyerek kayıtsız proje yazıldığını söyledi. Örneğin BAKA için proje metni yazma bedeli olarak 3 bin TL, proje geçince de verilen kaynağın yüzde 3 ya da yüzde 5'ini almak için sözlü anlaşma yapıldığını anlatan Sayın, "Kurumun bu kişilerden haberi bile yok. Bu projeler AB proje formatında sunuluyor ve proje yönetimi döngüsünde belli bir formatı var. Hazırladıkları projenin garantisi olmadığı gibi, alanlarına uygun olmadığından kolay eleniyorlar. Dolayısıyla projeler açısından umut tacirliği yapıyorlar. Vergi ödeyen firmalara karşı haksız rekabet ile birlikte vatandaş da sömürülüyor" diye konuştu.

PROFESÖRLER DE KORSAN

Mensubu olduğu Akdeniz Üniversitesi de dahil birçok üniversitede proje yazım eğitimi veren birimler olduğunu hatırlatan Sayın, öğretim görevlilerinin de kayıtsız olarak proje yazdığını söyledi. Öğretim üyelerinin herhangi bir proje yazıyorsa kesinlikle üniversitenin ilgili birimlerine söylemesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Cengiz Sayın, "Elde ettiği gelirleri döner sermayede göstermesi gerekir. Yapmıyorsa suçtur, bu da çantacıdır. Kendi meslektaşım dahi olsa bunu kabul etmiyoruz biz. Ama hocalarımız Teknokent üzerinden firma kurup bu işi yapabilir" dedi.

PROJE KALİTESİ İÇİN SAYIN'DAN ÖNERİLER
Projelerin kalitesinin artması için öneride bulunan Sayın; "Kesinlikle bir firma üzerinden ya da proje uzmanı yazma yetkisi olanın ismi gözükmeli. Proje tutarı içinden o yazanı teşvik eden ücret koyulmalı. Böylece çantacılar yok olur. Projeyi alan kurumların kaynaklara yönlenilmesi bekleniyorsa, kendilerine gelen projelerin hangi firma tarafından yazıldığını aramaları gerekir. Bunda hiçbir mahsur yoktur. Firma 10 proje yazar, yarısı geçer, yarısı geçmez. Hiçbir yazım hizmeti almadan proje de yazabilir, ama şeffaf şekilde yapılması lazım. O zaman vatandaş en doğru proje yazan firmaya gider."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Proje enflasyonu çok can yakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN