Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Döşemealtı halısına vizyon proje geliyor

Döşemealtı halılarını unutulmaktan kurtaran Prof. Dr. Cengiz Sayın, cezaevinde üretimi yapılacak halıları turizm aracılığıyla pazara sokuyor

Giriş Tarihi: 1.4.2014
Döşemealtı Halı Kilim ve El Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cengiz Sayın, BAKA destekli projeyle bölgede dokunan halıları turizme dahil etmeye, pazarlamaya ve hükümlü kadınlarla üretimi arttırma aşamalarına geldiklerini söyledi. Geleneksel yöntemlerin unutulmasıyla yok olma noktasına gelen Döşemealtı halılarının bilimsel yöntemlerle üretilmesine öncülük eden Prof. Sayın, artık daha uzun vadeli ve vizyoner projelerin olduğu ikinci aşamaya geçebileceklerini söyledi.

KOVANLIK'A TURİST GELECEK

Birinci sınıf katalogla birçok ülkeye satış yapılan "dosemealtihaliciligi. com" adresinin aktif hale geldiğini hatırlatan Sayın, Kovanlık köyündeki merkezin kurulmasındaki finansörlerinden BAKA ve hizmet sınırı genişleyen Büyükşehir Belediyesi desteğiyle turizm ve pazarlama etabının ilk adımlarını attığını söyledi. Haftada bir kez de olsa bölgeye turist getirmesini istediği tur operatörlerini merkez ve civarında gezdirdiğini anlatan Sayın, "Turistlerin gezmesi için yanı başımızdaki Kırkgöz Han da dahil olan lojistik lazım. Yerel ürünlerin bulunduğu, tuvalet, yayık ayranı, gözleme gibi ürünlerle turistleri karşılayacağız. Yolumuz güzel, çevrede gezecek başka yerler de var" diye konuştu.

HÜKÜMLÜ KADIN ÜRETECEK

Merkezde aynı anda 30 kadının çalışabileceğini belirten Sayın, daha fazla üretim için Antalya L Tipi Cezaevi'ndeki kadınlara da halı dokumacılığını öğretmeyi hedeflediklerini söyledi. Başsavcı ve hapishane yönetimiyle yaptığı görüşmelerin olumlu geçtiğini belirten Prof. Sayın, "Hapishanelerde üretim yapanların ücretlendirilmesi konusundaki mevzuat farklılığı, önümüzdeki tek sorun. Hapishaneye 10 tane tezgah koyabileceğiz ve üretilenler tüm adliye mağazalarında satılabilecek. Bunun için de BAKA'dan destek alacağız" diye konuştu.

KALEİÇİ'NE TANITIM OFİSİ

Antalya Kaleiçi'nde müze gibi bir ofiste halı satışı, sipariş alımı, tanıtımı yapılan bir ofis istediğini belirten Prof. Dr. Sayın, "Antalya'nın başka yöresel ürünlerinin de sergilendiği, kataloğu ve sinevizyonun olduğu, 2 kadının halı dokuduğu, yabancı dil bilen 3- 4 gencin hizmet verdiği bir yer tasarlıyoruz. Orada kültürümüzü pazarlayacağız. Çay, yayık ayran ikram edeceğiz" diye konuştu. Bir başka hedefinin de 5 yıldızlı otellerde tanıtım yapacak gezici bir takım oluşturmak olduğunu ifade eden Prof. Cengiz Sayın, "Her hafta bir otelde tanıtım yapacaklar. 10 metrekarelik alan bizi çözer ve projeyi hayata geçirir" dedi.

DESTEK LAZIM
Halı kültürünün tanıtılmasını kamu kurumları desteklerken özel sektörün uzaktan baktığını vurgulayan Sayın, "Otel projesi için seyyar stantlar, üretici kadınlara iaşe lazım. Her faaliyette sponsor aramak, akademisyenleri dilenci haline getiriyor. Kendime de yakıştıramıyorum. Tüm 'siad'ları, turizm derneklerini davet edeceğim, merkezi tekrar tanıtacağım. Kaldı ki bunu kişisel çabalarımla 8 kere yaptım. Oranın bir kere daha tanıtımını yaparak biraz daha destek almamız lazım" diye çağrıda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Döşemealtı halısına vizyon proje geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN