Antalya CHP'yi çok zor günler bekliyor

Antalya Büyükşehir ve Kepez'de beklenmeyen sonuçlar alan CHP, seçim döneminde yaşadığı iç karışıklığın daha büyüğü ile karşı karşıya. Parti tabanı her an patlamaya hazır bomba gibi

Giriş Tarihi: 2.4.2014
Antalya Büyükşehir'i AK Parti'ye kaptıran ve en büyük ilçelerden Kepez'de hezimete uğrayarak 3'üncü parti durumuna düşen CHP'de ciddi bir iç karışıklık bekleniyor. Parti içi muhalefet, seçim sonuçlarının kesinleşmesi ile aday belirleme sürecini yönetemeyen Mustafa Akaydın ve Devrim Kök'ten hesap sormaya hazırlanıyor.

BAYKAL BEKLENTİSİ

Büyükşehir ve Kepez'de alınan sonuçlardan tabanın büyük bir rahatsızlık duyduğu ve yaşanan kayıpların başlıca sorumlularının İl Başkanı Devrim Kök ve Büyükşehir eski Başkanı Mustafa Akaydın olduğunu aktaran partililer, bu iki ismi istifaya zorlayacaklarını belirtti. CHP'liler seçimden galibiyetle ayrılan Menderes Türel'in mazbatasını alarak, başkanlık koltuğuna oturmasıyla CHP içerisinde büyük bir iç hesaplaşmanın başlayacağının sinyalini verdi. İddiaya göre, bu hesaplaşmaya eski Genel Başkan Deniz Baykal liderlik edecek.

ÖFKELİ KALABALIK
Kök ve Akaydın'ın Baykal'a karşı başlattığı itibarsızlaştırma siyaseti, CHP'nin iki başlı bir yapı içerisine girmesine neden olmuştu. Hiçbir ortam ve düşüncede Baykal ile bir araya gelmeyen Akaydın ve Kök'ün, Baykal'ın etrafında toplanacak öfkeli partililerin gazabına uğrayacağı, siyasi kulislerin en çok dile getirilen gündemi oldu.

YENİ EYLEM HAZIRLIĞI
2009 yerel seçimlerinde Kepez'de 2'nci olan CHP, bu seçimde 3'üncülüğe geriledi. Kurtarıcı gözüyle bakılan Erdal Öner, CHP'nin oylarını yüzde 5 oranında düşürdü. Öner'in aday gösterilmesiyle birlikte partilerine karşı büyük bir eylem başlatan Kepezliler, ilçe başkanlığı önüne çadır kurarak açlık grevine başlamıştı. CHP yönetimine karşı açık bir savaş ilan eden parti tabanının, alınan başarısız sonuçlar karşısında yeni bir eylem hazırlığına başladığı iddia edildi.

AÇIKLAMALAR DOĞRULADI
Baykal'ın en yakınındaki isimler arasında yer alan CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından yaptığı, "Antalya'da kibir kaybetti. Antalya'da şişkin bir ego kaybetmiştir. Antalya'da saygısızlık kaybetmiştir" açıklaması ise siyasi kulislerde gündeme gelen iddiaları güçlendirdi.

ÖNER TERCİHİ KAYBETTİRDİ
Seçimi kazanmak için eski AK Parti'li Erdal Öner'i aday gösteren CHP Kepez'de büyük bir sessizlik hakim. Öner ile başkanlık yarışını kazanacaklarına inanan yöneticiler, 3'üncü parti olmanın şokunu yaşıyor. Alınan sonucun sürpriz olmadığını belirten partililer ise CHP'yi bu duruma düşürenlerden hesap sormaya hazırlanıyor.

KÜSKÜNLERİ KAZANAMADI
Seçimde alınan sonuçla Kepez'deki CHP'lilerin Erdal Öner'in adaylığına tepki göstererek, MHP'ye oy vermeyi tercih ettikleri ortaya çıktı. Öner'in aday gösterildikten sonra küskün CHP'lileri bir araya getiremediği, söylem ve davranışları ile küskünlerin partiyle yollarını tamamen ayırmasına neden olduğu ileri sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya CHP'yi çok zor günler bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN