Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'de ayıp örtme telaşındalar

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Türel, CHP'nin sonuçlara itiraz etmesini belediyedeki evrakları boşaltmak için zaman kazanma telaşesi olarak değerlendirdi

Giriş Tarihi: 2.4.2014
AK Parti'den Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Menderes Türel, Ak Parti İl Başkanı Mustafa Köse ile birlikte imzalı resmi birleştirme tutanaklarını aldı. Adliye çıkışında basın mensuplarına açıklama yapan Menderes Türel, CHP'lilerin seçim sonuçlarına itiraz etmesinin sonucu değiştirmeyeceğini ve haftaya görevine başlayacağını söyledi. Türel, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde bazı bürokratların şu anda ciddi şekilde evrak çaldığını da belirterek, "Bürokratların yasal olmayan ödemelere ait evrakları, yetkileri olmadığı halde aldıklarını, yok ettiklerini duyuyoruz. Bunlarla ilgili resmi olarak göreve başladığımızda ciddi bir şekilde üzerine gideceğiz. Bürokrat arkadaşlarımızı CHP'nin kendi ayıplarını örtmeye yönelik girişimlerine alet olmamaları konusunda uyarıyoruz. Zaten özelikle CHP'nin bu itiraz süresini uzatma gayretlerinin arkasında Büyükşehir Belediyesi'ndeki kendi ayıplı belgelerini örtme amacı var" diye konuştu.

ALET OLMASINLAR

Yapılan itirazların 50-60 oyu ilgilendirmediğini de belirten Türel, "Ak Parti'nin aldığı oy 476 bin 117'ydi. CHP'nin aldığı oy ise 452 bin 686. Aradaki fark 23 bin 431. Neticeyi hiçbir şekilde değiştiremeyecek itirazlardır. Antalya'ya Menderes Türel'in Büyükşehir Belediye Başkanlığı hayırlı olsun diyebiliriz bir kez daha. Biz de bazı yerlerde itirazlar yapacağız. Çünkü bu itirazların neticesinde oylarımızın daha da artacağına inanıyoruz. Böyle olduğu itirazlar sonucunda görülecek. Bu bir hukuki süreç, itirazlar yapılacak. Hukuki süreç tamamlandıktan sonra mazbatamızı alarak, haftaya göreve başlayacağız" dedi. Antalya'daki seçimde 54 bin geçersiz oy çıktığını da hatırlatan Menderes Türel, "Geçersiz oylar, oy kaymaları, yanlış sayımlarla ilgili itirazımız var. Geçersiz oyların büyük bir bölümü maalesef muhtar pusularının belediye başkanlığı zarfının içine koyulmasından kaynaklanıyor. Orada şahsen bizim aleyhimize sonuç olduğunu düşünüyoruz. Biz de genel itiraz hakkımızı kullanacağız. Bu itirazlar sonucunda göreceksiniz ki bizim oylarımız daha da artacak" diye konuştu.

GEÇERSİZ OYLAR

AK Parti Antalya İl Başkanı Mustafa Köse de muhtarlık pusulasının belediye başkanlığı zarfının içine koyulmasından kaynaklanan oy iptalleri ile ilgili Ak Parti Genel Merkezi'nin YSK'ya itiraz ettiğini ancak YSK'nın bunu reddettiğini söyledi. Köse, "Böyle olsaydı o geçersiz oyların büyük çoğunluğu AK Partiye yazılacaktı. Bugün kaybetmekte olduğumuz bazı ilçeleri de kazanacaktık. Geçersizi oylar geçerli kılınabilirse bunla ilgili bir çalışma yapılırsa bizim oylarımız daha da artacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'de ayıp örtme telaşındalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN