Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat rekoru kolay gelmedi

Geçen yıl 1.5 milyar dolarla ihracat rekoru kıran Antalya İhracatçılar Birliği yönetimi, bu başarıyı sağlamak için 8 yurtdışı 33 yurtiçi iş gezisinde 58 bin 427 kilometre yol yaptı

Giriş Tarihi: 2.4.2014
Antalya İhracatçılar Birliği'nin (AİB) geçen yıl yüzde 21.78'lik artışla, 1 milyar 535 milyon dolara ulaşıp rekor kırmasının ardında yoğun bir çaba yatıyor. AİB yönetimi bu başarıyı sağlamak için 8 yurt dışı, 33 yurtiçi iş gezisinde 58 bin 427 kilometre yol katetti. Yaş sebze, çiçek ve tekstil ile başlayan birlik, 2011'in ikinci yarısında bölgesel birliğe geçip 26 sektörü kapsayınca, 150 ülkeye ihracat yapılmaya başlandı. Antalya, Burdur, Isparta ve Fethiyeli üreticinin mallarına yeni pazarlar aramaya başlayan birlik yönetimi, her yıl daha fazla iş gezisine çıkarak yeni pazarlar yarattı.

REKOR KATLANIR

Bu yılın ilk 3 ayında ise Birlik Yönetim Kurulu üyelerinden birisi her iki haftada bir yurtiçi ya da yurt dışı gezisine çıktı. 2014'e hızlı giren birlik, 6'sı yurtiçi, 6'sı yurtdışı olmak üzere 66 bin 30 kilometre yol yaptı. Son 2.5 yılda bölgesel birlik olmalarıyla pazar arama yoğunluğunun arttığını belirten AİB Başkanı Mustafa Satıcı, tüm sektörleri bünyelerine alınca ihracat yapılan ülke sayısının katlanarak artmaya başladığını söyledi. Yeni pazarlar bulmak için ağır bile kaldıklarını belirten Satıcı, "Ağır bile kalıyoruz, yetişemiyoruz. Bir taraftan tohumla ilgili proje yapmaya çalışıyoruz, mermer fuarlarına katılıyoruz, bir yandan da mermer ihracatı için Antalya Limanı ile ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Birliğin asıl amacı ihracatçının rekabet gücünü arttırmak, Bakanlıkların teşviklerinden yararlanmalarına yönlendirmek" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat rekoru kolay gelmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN