Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sera atıkları yakıta dönüştürüldü

AÜ Ziraat Fakültesi'nin yürüttüğü çalışma ile seralarda ortaya çıkan bitki artıklarından temiz yakıt olarak 'odun briket' üretildi

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sefai Bilgin, yürüttükleri çalışmalar sonucu geliştirdikleri briketleme makinesiyle bitki artıklarını katı yakıt formuna dönüştürerek, "Odun Briket" yakıtı elde ettiklerini bildirdi. Bilgin, seracılık açısından Türkiye'nin dünyada önemli yeri olduğunu, ülke genelinde 615 bin dekar alanda örtü altı tarımı yapıldığını söyledi. Üretim yapılan sera alanlarından her yıl yaş olarak 1 milyon 700 bin ton, kuru olarak ise 253 bin ton bitki artığı çıktığını bildiren Bilgin, bitkisel artıkların çok büyük kısmının herhangi bir şekilde değerlendirilmeyerek atıldığını belirtti.

KATI YAKITA DÖNÜŞTÜ
Bilgin, artıkların farklı yerlere atılması sonucu yeraltı su kaynaklarının kirlendiğini, çevre kirliliği oluştuğunu, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden hastalık yapıcı etmenlerin çevreye yayıldığını, yakılmasıyla oluşan hava kirliliğinin ise küresel ısınmaya neden olduğunu anlattı. Sera bitki artıklarının, organik yenilenebilir enerji kaynaklarından biyokütle enerjisinin kaynağını oluşturduğuna işaret eden Bilgin, "Sera bitki artıkları odun ile eşdeğer bir enerji ve düşük kül içeriklerine sahiptir. Bu nedenle bitki artıklarının hem enerji kaynağı olarak ekonomiye kazandırılması hem de atılmaları sonucu oluşan kirliliğin önlenmesi amacıyla çalışma başlattık. Tarım Makinaları Bölümü tarafından dünyada ilk kez sera bitki artıklarının enerji kaynağı olarak değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütüldü. Geliştirdiğimiz briketleme makinesiyle bitki artıkları, katı yakıt formuna dönüştürüldü ve odun briket yakıtı elde edildi" diye konuştu.

KİRLİLİĞİ ÖNLEYECEK
Bilgin, sera üreticilerinin bitki artıklarını odun briketi formunda kendi serasını ısıtmada kullanabileceğini anlatarak, dondan koruma amaçlı ısıtma yapan bir üreticinin serasından çıkan bitki artıkları ile bir yıl boyunca odun ihtiyacının tamamını karşılayabileceğini vurguladı. Odun briketin yakılması sonucu küresel ısınmaya neden olan karbondioksit emisyonu ve asit yağmurlarına neden olan kükürt dioksit emisyonunun meydana gelmediğinin altını çizen Bilgin, "Dolayısıyla odun briketin kullanılması ile çevre kirliliği önlenecek, ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sera atıkları yakıta dönüştürüldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN