Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ziraat geleceğin mesleği'

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Antalya Ticaret Borsası (ATB) Gençlik Grubu'nun düzenlediği Kariyer Günleri'nin konuğu Antalya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı oldu. Akdeniz Üniversitesi'nden Ziraat Fakültesi başta olmak üzere birçok fakülteden öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Kariyer Günleri'ne ATB Başkanı Ali Çandır, ATB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Ruhi Apagot ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen de katıldı.

GIDA SEKTÖRÜ ÖNEMLİ

Gıda ve enerjinin stratejik sektörler olduğunu belirten Dallı, "Gıda, enerjiden çok daha önemlidir. Çünkü enerjiyi üretmek için insanların beslenmeye ihtiyacı var. O nedenle dünyanın en stratejik sektörü tarımdır. İnsan nüfusu artıyor. Tarım alanları daralıyor, gıdaya talep artıyor. Veteriner hekimlik, ziraat ve gıda mühendislikleri geleceğin flaş mesleklerinden. Genç meslektaşlarımızın bunu fark etmesi gerekiyor" diye konuştu.

İŞSİZ KALMAZSINIZ
Ziraat mühendislerinin sorundan korkan değil sorunu çözen, donanımlı, birikimli insanlar olması gerektiğine işaret eden Dallı, "Sektörün nerede olduğunu bilen ve nereye gitmesi gerektiğini değerlendirebilen, araştıran, çözüme odaklı çalışan olmalısınız. En az bir dil bilmeli, dünyada bu işler nasıl yürütülüyor bunu görmeli, takip etmelisiniz. Yan dallar konusunda da kendimizi zenginleştirmeliyiz. Mesleği sevmemiz lazım. Bu mesleğin geleceği var. Kesinlikle işsiz kalacağız kaygısını taşımayın. Ben bir mühendisim, her konuyu incelersem öğrenirim diyebilmeliyiz. Bunlar gayret, çalışma ve emekle olur" diye konuştu. Dallı, Antalya gibi tarım kentinde bir ziraat mühendisinin iş bulamamasının söz konusu olamayacağını belirterek, özel sektörün kendine artı değer kazandıran kişileri tercih ettiğine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ziraat geleceğin mesleği'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN