Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ansiad'dan tarım platformu

Giriş Tarihi: 6.4.2014
Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) Tarım Sektörü tarafından düzenlenen toplantıda, Tarım Stratejileri Platformu kurulması kararlaştırıldı. Platform ile Antalya'da tarım sektörünün mevsimler itibariyle önem arz eden güncel konuları ve sorunlarının, sektörün diğer ilgilileri ve yetkililerini de bir araya getirerek tartışılması amaçlanıyor.

ANTALYA'NIN SORUNU FAZLA
Toplantının açılışında konuşan ANSİAD Tarım Sektörü Başkanı Dr. Savaş Titiz, bölgenin ekonomisi içerisinde büyük önem taşıyan tarım sektöründeki gelişmelerin sadece tarımcıyı değil, Antalya'da yaşayan tüm iş çevrelerini ilgilendirdiğini belirterek, "Antalya tarımının sorunları Türkiye genel tarım sorunlarından çok farklıdır. Çözüm aranırken bu husus bakanlık nezdinde özellikle dikkate alınmalıdır" dedi.

HEDEF ÇÖZÜM ÜRETMEK

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da tarımın birincil sorununun örgütsüzlük ve örgütlerin efektif olamaması olduğunu belirterek, "Yapmak istediğimiz farklı mecralarda bulunan insanlar olarak sektörün ana sorunları üzerinde uzlaşarak kamu özel sektör işbirliği ile ilerleme kaydetmek. Mümkünse seracılıkta bir kümelenme yapısı kurmak istiyoruz. Farklı kurumların birlikte ve ortak hareket edebilmesi gerekliliği var. Buradan çıkacak veriler orada da ışık tutacak. Sektörün sorunlarına çözüm üretip her türlü platformda zorlayarak bu çözümleri hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

ATB SORUNU TESPİT ETTİ
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ise sorunları tespit ettiklerini ancak birlikte hareket etmek kültürünü geliştirmekte sıkıntı yaşadıklarını vurgulayarak, "Bu da normal gibi. Çünkü; üreticinin derdi, komisyoncunun derdi ayrı. Kim daha çok ses çıkartabiliyorsa o geçici çözümler bulmakta. Aslında Antalya'da bir bilim hazinesi varken akademik tecrübeyi piyasayla ilişkilendirirken ciddi zorluk çekmekteyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ansiad'dan tarım platformu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN