Türel'in zafer günü

Günlerdir süren tartışmalar sona erdi. İl Seçim Kurulu, CHP'nin itirazlarını reddederek, Türel'in seçimi kazandığını ilan etti. Türel bugün saat 12.00'de başkanlık koltuğuna oturacak

Giriş Tarihi: 6.4.2014
CHP Antalya İl Başkanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın'ın, il genelinde tüm oyların yeniden sayımı ve seçimin yenilenmesi istemiyle İl Seçim Kurulu'na yaptığı 29 başvurunun tamamı reddedildi. İl Seçim Kurulu'na yapılan bütün itirazların reddedilmesi sonucu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı AK Parti adayı Menderes Türel'in kazandığı resmen bildirildi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Köse, itirazların reddedilmesinin hemen ardından yaptığı açıklamada Türel'in bugün saat 11.00'de mazbatasını alacağını, saat 12.00'de ise Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturacağını söyledi.

KOLLARI SIVADIK, GELİYORUZ

5 senedir özlemle bekledikleri anın geldiğini belirten Köse, "Çok mutluyuz. Bu sevincimiz aslında Antalya'nın sevinci. Biz Antalya'yı hizmetle buluşturmaya geliyoruz, her kesimden insanı kucaklamaya geliyoruz. Hizmete ihtiyacı olan Kaş'tan Gazipaşa'ya kadar her yere hizmet getirmeye geliyoruz. Yeni bir anlayış ve yeni bir heyecanla geliyoruz. Menderes Başkan'ın bilgisi, deneyimi ve ekibi ile birlikte Antalya'yı çok güzel hizmetler ile buluşturacağız. Kaybettiğimiz 5 yıllık zamanı inşallah bu süre içerisinde telafi ederek Antalya'da belediyecilik nasıl yapılırmış herkese göstereceğiz. Büyük Antalya'ya büyük projelerle kolları sıvadık, geliyoruz" diye konuştu.

ÇOĞUNLUK AK PARTİ'DE
Meclis üye dağılımlarının da netleştiğini aktaran Köse, çoğunluğun AK Parti grubunda olduğunu söyledi. Diğer partilerin üyelerinden destek telefonları almaya başladıklarını ifade eden Köse, "Mecliste çoğunluk bize aittir diyebiliriz çünkü başka partilerde olsa da bizim hizmetlerimiz noktasında bizlerle hareket edebilecek birçok arkadaşımız var. Hatta bu anlamda şimdiden partimize geçmeyi düşünenler olduğunu biliyoruz. Meclis ile ilgili bir sıkıntımız yok" dedi.

TRANSFER GAYRETİ YOK

Transfer gayreti içerisinde olmayacaklarını açıklayan Köse, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Çok geniş bir saha olduğu için bu meclisin her toplantıda 103 kişi ile toplanabilme ihtimali yok. Herkesin muhakkak bir mazereti olacaktır. Bizim grubumuz disiplinlidir, fire vermeden toplanır. Şu an itibariyle 'Başka partide olsak bile başkanım sizinle birlikte hareket edeceğiz' şeklinde arayanlar oldu. O bakımdan hiçbir problem yok. Şu an 50 diyoruz ama bu sayıyı 60 gibi kabul edebiliriz. Transfer yapalım gibi bir gayemiz yok. Hiçbir partiye saygısızlığımız olmaz. Hiç kimseye 'Bizim partimize gel' demek gibi bir tarzımız hiçbir zaman olmadı."

MECLİS ÜYE DAĞILIMLARI BELLİ OLDU
Seçim sonuçlarının kesinlik kazanmasıyla birlikte Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin meclis üye dağılımları ortaya çıkmaya başladı. 83 üye ve 20 belediye başkanı ile toplam 103 kişiden oluşacak Büyükşehir Meclisi'nde AK Parti 49, CHP 29, MHP ise 24 üye ile temsil edilecek, ayrıca meclise Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte AK Parti 11, CHP 5, MHP'de 4 belediye başkanı gönderecek.

MURATPAŞA

Antalya'nın en çok seçmene sahip olan ilçesi Muratpaşa'da oyların yarısını alan CHP'li Ümit Uysal, mecliste 24 üye ile yer alacak. Muratpaşa Meclisi'nde AK Parti 9, MHP ise 4 üye ile temsil edilecek.

KONYAALTI

Konyaaltı'da oyların yüzde 60'a yakınını alarak dördüncü kez başkanlık koltuğuna oturan CHP'li Muhittin Böcek, partisine 23 sandalye kazandırdı. Konyaaltı Belediye Meclisi'ne AK Parti 5, MHP ise 3 üye gönderdi.

KEPEZ VE AKSU

Kepez Belediye Başkanlığı'nı Hakan Tütüncü ile 2'inci kez kazanan AK Parti, 20 meclis üyesi çıkarırken, MHP 10 üye çıkardı. CHP ise ilçede 3'üncü parti olarak seçimlerde büyük bir başarısızlık örneği gösterdi ve 7 meclis üyesinde kaldı. AK Parti'nin Halil Şahin ile kazandığı Aksu'da meclis üyesi sayısı 12 oldu. MHP 8, CHP 3, BBP ise 2 meclis üyesi çıkarabildi. Döşemealtı Belediyesi'ni Turgay Genç'le geri kazanan CHP'nin Döşemealtı Meclisi'ndeki üye sayısı, kontenjanlarla birlikte 14 oldu. AK Parti 9, MHP ise 2 üye çıkarabildi.

AKSU BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ
AK PARTİ 1. İbrahim Köseoğlu (Büyükşehir) 2. Yaşar Sözen 3. Hakkı Coşgun 4. Burhan Çelik 5. Nedim Darıcı 6. Ahmet Aydoğmuş 7. Gülsevim Bilgiç Yavuz 8. Hüseyin Demirkaplan 9. Hamza Deniz
KONTENJAN 1. Ercan Ak (Büyükşehir) 2. Bilal Durmuş 3. Ferit Özçelik
MHP 1. Ahmet Yaşar (Büyükşehir) 2. Hakkı Ay 3. Ahmet Hatipoğlu 4. Kadir Şahpaz 5. Nafiz Aksay 6. Osman Sarı 7. Emin Çağlar 8. Mustafa Poyraz
CHP 1. Yusuf Kumbul 2. Mustafa Oruç 3. Özay Karabulut
BBP 1. İsmail Danacı 2. Mehmet Sapmaz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türel'in zafer günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN