Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonluk WC turizmi

Turist otobüslerinde tuvalet olmaması şikayetleri üzerine araştırma yapan rehberler, tur güzergahlarındaki tuvalet işletmecilerinin milyonlarca lira kazandığını tespit etti

Giriş Tarihi: 7.4.2014
Her şey dahil sistemi dışında yapılan turizmin esnafa ne denli kazanç sağladığı, turistlerin otobüslerde tuvalet olmaması şikayetleri üzerine bir daha ortaya çıktı.

2 MİLYON EURO GELİR

Kış aylarında orta yaş ve üzerindeki turistlere kültür rotaları üzerinde turlar düzenleyen NBK Touristic rehberleri, sürekli gelen tuvalet şikayetinin kaynağını araştırdı. Sadece kendi müşterilerinin, bu sezon en az 6 milyon 349 bin 875 TL tuvalet ücreti bıraktığını hesapladı. Haftalık Antalya- Kapadokya ile Antalya- Ege turları düzenlediklerini belirten şirketin Genel Müdürü Recep Yavuz, özellikle yaşlı tatilcilerin gün içinde 7-8 kez tuvalete gittiklerini ve bunun en az 3 tanesinin 50 cent ya da 1 euro ücretli olan tuvalet olduğunu söyledi. Bu sezon getirdikleri 205 bin turistin her birinin günde en az 1.5 euro tuvalet ücreti ödediğini belirten Yavuz, "Sadece bizim acentemizle gelen 205 bin turist, 6 milyon 349 bin 875 TL karşılığı olan 2 milyon 152 bin 500 euro tuvalet ücreti ödemiş" dedi.

AVRUPA'DA ÜCRETLER BİZDEKİ GİBİ

Bir turistin haftada en az 10,5 euro tuvalet ücreti ödediğini anlayınca yakınma nedenini anladıklarını belirten Yavuz, bunun üzerine baktıklarında Türkiye'de içinde tuvaleti olan otobüs olmadığını söyledi. Öte yandan Avrupa ülkelerinde de tuvalet ücretlerinin aynı olduğunu belirten deneyimli turizmci, "Turlarımızın güzergahındaki tuvaletler aracılığıyla, böyle bir döviz girdisi sağlanıyor. Antalya bazlı bir katkı bu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk WC turizmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN