Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya pazarında artış beklentisi

Antalya'nın ekolojik turizm merkezi Titreyengöl ve Sorgun Ormanları, yeni sezon hazırlıklarını tamamladı. Rusya pazarında yüzde 7'lik bir artış bekleniyor

Giriş Tarihi: 8.4.2014
Yaklaşan turizm sezonunda, deniz tatiliyle birlikte doğayla iç içe olmayı tercih eden turistleri ağırlayacak olan Antalyalı turizmciler, yaptıkları yurt dışı tanıtımlarda 'ekolojik turizm'e ağırlık veriyor. Deniz, göl, ırmak ve ormanın bir arada olduğu doğal güzelliğiyle dünyada eşine az rastlanır alanlardan birini çevresinde barındıran Titreyengöl bölgesi, özellikle farklılık arayan ve 'ekolojik turizme' ilgi duyan Avrupalıların tercihlerinde ilk sırada yer alıyor.

RUSYA'DAN İPTAL YOK

Her yıl, Almanya, Belçika, Hollanda, Polonya, Slovakya, Türkiye ve Rusya başta olmak üzerine yaklaşık 20 farklı ülkeden turist ağırladıklarını belirten Grand Prestige Hotel & SPA Genel Müdürü Fatih Güven, turistlerin artık farklı tatil tercihlerine ilgi gösterdiklerini, bunların arasında da ekolojik turizmin öne çıktığını söyledi. Rusya, Ukrayna ve Kırım'da yaşanan olayların Antalya turizmine yönelik bir olumsuzluğunu hissetmediklerini söyleyen Güven, "Aksine çok iyi giden ön satışlarla birlikte Rusya pazarında bu yıl yüzde 7'lik bir artış öngörüyoruz" dedi.

ORTADOĞU HAMLESİ

Avrupa ve Rusya pazarlarının yanı sıra 2014 sezonunda Ortadoğu'dan da önemli bir hareket beklediklerini ifade eden Güven, "Özellikle; İran, Kuveyt ve Irak bu ülkelerin başında gelecek. Haziran ve Eylül ayları arasında tahminlerimizin üstünde bir Arap turist ağırlayabiliriz. İç pazarda da ciddi bir hareketlilik bekliyoruz" dedi.

ANTALYA'NIN ALTERNATİF PAZARI BOL
Tanıtıma önem verilmesiyle turizm pazarı gittikçe genişleyen Antalya'ya sürekli gelenler azalınca, yerini hemen başka ülkelerin tatilcileri alıyor. Antalya'ya gelen turist sayısının bu sezon ilk 3 ayda son 4 yılın en düşük seviyesinde olması üzüntü yarattı. Fakat gelmeyen milletlerin gelmeye başlaması ya da az turist gönderen ülkelerin daha fazla turist göndermesi, turizm camiasında sevinç ve özgüven yarattı.

DENGELER DEĞİŞTİ

Ekonomik sebeplerle Alman turistte bu yıl yüzde 22 düşüş yaşandı. Almanların boşluğunu birinci sırada Nevruz bayramı için gelen 52 bin İranlı doldurdu. Bu sezon 61 bin 500 turist gönderen Rusya'da, son 3 yılın en iyi rakamı yakalandı. Norveç ile Avusturya'dan gelen turist azalırken, İsrail, İsveç ve Danimarka'dan gelenlerin sayısında yükseliş yaşandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya pazarında artış beklentisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN