Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın gururu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'na Avrupa Konseyi tarafından Onursal Başkanlık Diploma ve Madalyası verildi. Çavuşoğlu, çok gururlu olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 9.4.2014
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'na, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanlığı döneminde yürüttüğü başarılı çalışmalarından dolayı Avrupa Konseyi (AK) tarafından Onursal Başkanlık Diploma ve Madalyası verildi. Törene, 2012-2014 yılları arasında AKPM Başkanlığı yapan Fransız siyasetçi Jean Claude Mignon, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsin Bilgehan, Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Rauf Engin Soysal, Strasbourg Başkonsolosu Serdar Cengiz, Azerbaycan Miletvekili ve Azerbaycan-Türkiye Parlementolararası Dostluk grubu üyesi Ganire Paşayeva katıldı.

ÜLKEM ADINA ONUR DUYDUM
Strasbourg'da bulunan AB Bakanı Çavuşoğlu Antalya'ya büyük bir onur daha yaşattı. 2010-2012 yılları arasında yürüttüğü başarılı çalışmalarından dolayı Çavuşoğlu'na, dünyanın en büyük meclisi olarak kabul edilen ve 47 ülke arasında kurucu üye Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi tarafından, Onursal Başkanlık Diploma ve Madalyası verildi. Diploma ve madalyasını AKPM Başkanı Brasseur'dan alan Çavuşoğlu, "Bu ödül ile ülkem ve Başbakanım adına çok gururlandım" dedi.

BİZ AVRUPAYIZ
Çavuşoğlu, Brasseur'e teşekkür ederek, "Avrupa, Avrupa Birliği'dir, Balkanlar'dır, Türkiye'dir, Ukrayna'dır, Rusya'dır. Hepimiz Avrupa'yız. Halklarımızın hayatı adına daha iyisini gerçekleştirmek için birbirimizden öğreneceğimiz şeyler var. Bizler, Avrupalılar ve bütün dinlerin temsilcileri olarak dinlerimiz, siyasi görüşlerimiz, milliyetimiz ne olursa olsun insanlığın temel değerleri ve insanlık onuru için bir araya geldik" dedi.

Mevlüt çavuşoğlu kimdir?
Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya'da Özel Alanya Hamdullah Emin Paşa Lisesi'ni birincilikle bitirdi. 1988'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olduktan sonra asistanlık bursu kazanarak gittiği ABD Long Island Üniversitesi'nden 1991 yılında "Ekonomi" dalında master derecesi aldı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Çavuşoğlu 1993'te Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 'Avrupa Birliği Uzmanlığı'nı tamamladı. Aynı yıl Bilkent Üniversitesi'nde doktora programına başladıktan sonra İngiltere'deki, London School of Economics'te Avrupa Birliği bursu kazanarak "Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma" konusunda doktora çalışması yaptı. 1995 Mayıs ve Kasım ayları arasında Çevre Bakanlığı'nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. 2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı yapan Çavuşoğlu halen AB Bakanlığı ve Başmüzakereci görevini sürdürüyor.

Avrupa konseyi nedir?
Avrupa Konseyi, bayrağı nedeniyle Avrupa Birliği ile karıştırılsa da aslında farklı bir örgüt. Konsey, 1949 yılından beri Avrupa çapında hukuk ve insan haklarının korunması ve eğitim, kültür alanlarında anlaşmalar kabul eden hükümetlerarası bir kuruluş. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Avrupa Konseyi'ne bağlı. Belarus, Kazakistan, Kosova ve Vatikan hariç tüm Avrupa ülkeleri, Avrupa Konseyi üyesi. Üye sayısı 47 olan Avrupa Konseyi'ne Türkiye'de 1949 yılından beri, yani kurulduğundan beri üye.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın gururu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN