Sapan'dan salvo sözlere devam

Antalya'daki CHP hezimetini değerlendirirken 'Nobranlık kaybettirdi' sözleri ile olay yaratan Milletvekili Sapan, seçim kaybedenleri partililerinin zekasını küçümsemekle suçladı

Giriş Tarihi: 9.4.2014
SABAH Akdeniz'de dün yayınlanan 'Nobranlık kaybettirdi' başlıklı röportajında CHP Antalya İl Yönetimi ve Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Mustafa Akaydın'ı sert bir dille eleştirerek istifaya davet eden CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, olay yaratacak açıklamalarını sürdürüyor. Sapan, seçim kaybedenleri yaptıkları açıklamalarla partililerin zekasını küçümsediklerini söyledi.

HESAP VERİN İSTİFA EDİN

30 Mart seçimlerinde başarısız olanların hesap vererek istifa emesi gerektiğini söyleyen Sapan, "Başarısızlığını, 'Biz kazandık ama masa başında kaybettik, biz direne direne kazanacağız, hesap soracağız, peşini bırakmayacağız' sloganlarıyla örtmeye çalışmak kamuoyunun ve partililerin zekasını küçümsemektir. Yapılması gereken bu yenilgiyi vakur bir şekilde kabul edip nedenlerini sorgulamak üzere istifa etmektir. Yenik ve başarısız sorumlular için en onurlu davranış budur. Ve dünyanın her yerinde bu böyle işler. Nitekim halk bu yanlış tercihe cevabını sandıkta verdi. Şimdi bir başka sorumlu kurumun il başkanının hesap vermesi gerekir" dedi.

YENİLGİ TEZ KONUSU

Antalya'da seçim almak, öne çıkmak ve oy patlaması yapmak için gerekli tüm şartların oluştuğu bir dönemde seçim kaybetmenin 'tez' konusu olacağına dikkat çenen Sapan, "İnsanların sırf siz diyorsunuz diye veya sizin dayattığınız adaya mecburen oy vereceğini beklemek sağlıklı bir düşünce değildir. Bu gafletin, bilgisizliğin ve bireysel hırsın sonucu oluşan imaj örselenmesinin ileride telafisi asla mümkün olmayacak bir siyasi tahribatı da beraberinde getireceği açıktır. Bir iki kişinin hırsı CHP'yi bu noktaya getirmiştir. CHP bu olaydan dolayı oluşabilecek çok muhtemel oy kaybını hak etmemiştir" diye konuştu.

BEN BEDEL ÖDEDİM

Büyükşehir'nin kazanılması için bedeller ödediğinin altını çizen Sapan, "Defalarca tazminat ödedim. 2 evimi bir arabamı sattım. Resmen müflis birisi oldum. Beni öldürmekle tehdit ettiler. CHP'nin emeğini çarçur edemezsiniz. Oyları yüzde 40.8'den yüzde 35.1'e düşürmüşsün, bunu ben mi yaptım? Yerel seçimlerde odak noktası adaydır, şahıstır. Tabiî ki partinin çok etkisi vardır, zaten alınan oylar partinin oyudur. 40.8 aldığında bu huylarını kimse bilmiyordu, bilinmiyordun. Düşünebiliyor musunuz, seçime bir ay kala TV'lere çıkıyor, 'Bende bir işe yaramaz bürokrat vardı o da vekil oldu' dedi. Bana dedi. Bana 'işe yaramayan adam' dedi. Seçim atmosferinde dedi. Niye o dönemde dedi? Ekdağ'ın bir çalışanı bir de müdürü vardı. Ekdağ'a bağlı bir fabrika yaptık, üretim tesisleri kurduk. Çit üretim, döküm atölyesi, digital baskı yeri kurduk. 40 kadar adam istihdam ettik, kaynak yarattık yeni baştan. Orada üretilenlerle kendisi epey zaman sağda solda konuştu, reklamını yaptı. Benim yaptıklarımla kendisi övündü. İşte onları kim yapmış? İşe yaramayan bürokrat yapmış. Sonuçta ben onun aday olmasını istemedim, oradan geliyor onun sıkıntısı" dedi.

HASAN SUBAŞI'YA HAKSIZLIK
CHP Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Akaydın'ın önüne gelen herkese haksızlık yaptığının altını çizen CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan "Akaydın, Sayın Subaşı'ya da saygısızlık yaptı. Bir soru üzerine 'Subaşı aday olmaz. O geçmişte bana destek verdi' demişti. Bu birinci yanlış. Niye desteğini teşhir ediyorsun? Bu kentin en saygın insanlarından biri. Niye teşhir ediyorsun? Hadi ettin, dolayısıyla 'aday olmaz' diyor. Peki 'Siz aday olmaz da o başka partiden aday olursa siz ona destek olur musunuz' diyor soruyu soran kişi. Ve Akaydın, 'Ben dönek değilim' diyor. Ben bunu köşe yazısından okudum. Bu durumda ilgili kişiye bu cümleyi sarfetmiş oluyor. Siyasetçi böyle bir hataya düşer mi? Bu zafiyettir" diye konuştu.

KÖK'ÜN ANLAYIŞSIZLIĞI
CHP İl Başkanı Devrim Kök için 'O çocuk' diye hitap eden Sapan, "Bizim parti yönetimi ile aramızı soğuk tutmak ve onların yanına yaklaşmamızı engellemek için ellerinden geleni Devrim Kök yapıyordu. Bunun en canlı örneğini geçen yıl Manavgat Belediyesi'nin organize ettiği pehlivan güreşlerinde yaşadık. Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı bir törendi. Bize ayrılan yerlere il yönetimini oturtup bizim oturacak yer bulamayıp uzaklaşmamızı sağladı. Anlayışları, anlayışsızlıkları işte bu" ifadelerini kullandı..

TWİTTER KAVGASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Mehmet Aktekin'in seçim arifesinde kendine Twitter'dan ağza alınmayacak küfürler ettiğini vurgulayan CHP Milletvekili Sapan, "Savaşta Yunan askeri Türk askerine söylememiştir bu sözleri. Allahtan ben duygusal düşünen ama mantıkla karar veren insanım. Yine biz çalışmamızı devam ettirdik. Onlar benimle kavgaya devam etti" diye konuştu.

İPLER NASIL KOPT
Akaydın ile Baykal'ın arasındaki iplerin ne zaman koptuğunu da anlatan Sapan, "Belediyenin 2'nci yıl icraatının anlatıldığı toplantı ile Kumluca'daki tarım fuarı töreninin çakışması ile başladı. Deniz Bey konuşma yapması istendiği için Kumluca'ya giderken benim de Akaydın'ın toplantısına kendisini temsilen katılmamı istedi. Akaydın bunu kasıt olarak gördü. Tüm çabalara ve bu olayda kasıt olmadığı anlatılmasını rağmen Akaydın ikna edilemedi. Hatta bir keresinde partimizin saygın kişileri Deniz Bey ile barıştırmak ve görüştürmek istediklerinde, 'Buyursun gelsin kapım açık' dediğini duydum. Söyler misiniz bu nasıl bir kibir?" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sapan'dan salvo sözlere devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN