Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hoşgörü için 3 yıl çalıştılar

Giriş Tarihi: 10.4.2014
Glorya Otelleri Kurucusu ve Özaltın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın'ın kuruculuğunu yaptığı Uluslararası ve Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü ile Alman Eugen Biser Vakfı, İslamiyet-Hıristiyanlık Kavramları Sözlüğü'nü Türkiye'de ilk kez Belek'te tanıttı. Hoşgörü için Ankara Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye'den 60, Almanya'dan 30 profesör düzeyindeki din hocası ile iki tarafın 3'er kişilik heyetlerinin 3 yıllık çalışması sonucu, iki ciltlik kitap ortaya çıkartıldı.

DOĞRU DİYALOG ARAYIŞI
Tanıtım toplantısına Almanya'dan Prof. Dr. Richard Heinzmann ile Prof. Dr. Peter Antes ve Eugen Biser Vakfı Genel Müdürü Stefan Zinsmeister katılırken, Türkiye'den Nuri Özaltın ile otellerinin yönetimini gerçekleştiren torunu Elif Özdemir ve Avrupa Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner katıldı. İslamiyet kavramlarını Türk Sünni, Hıristiyanlık kavramlarının da Alman Hıristiyanlığı tarafından ele alındığı sözlükte, iki din ve kültür arasında doğru diyalog kurulması amaçlandı. İki büyük kutsal dinin toplumlar tarafından ön yargısız olarak anlaşılmasının günümüzün küresel dünyasında önem kazandığını belirten Nuri Özaltın, "Turizmde en iyi hizmet dünya gezginlerinin ve misafirlerin birbirlerini anlamalarıyla ve saygı ile yaklaşmalarıyla gerçekleşecektir. Bu anlayışla çalışmaya destek verdik" dedi.

FARKLILIKLAR GİDERİLİYOR
Avrupa Türkiye Turizm Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, Belek bölgesinde bile tatil amacıyla farklı dinlerden, dillerden ve milyonlarca turistin aynı çatı altında olduğunu vurguladı. Kitabın hazırlanışında yer alan Hannover Üniversitesinden Prof. Dr. Peter Antes de kitapta İslamiyet ile Hristiyanlık arasındaki farklılıkların azaltılması ve doğru kavramların topluluklara yansıtılmasının hedeflendiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hoşgörü için 3 yıl çalıştılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN