Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karikatür için hapsi göze aldı

Giriş Tarihi: 12.4.2014

Karikatür sanatçısı Düzenli, özgürce çizmeye devam etmek için ceza ertelemesine karşı çıkıp hapis yatmaya karar verdi

Gazete ve dergilerde 20 yıldır karikatür çizen Mehmet Düzenli, Adnan Oktar'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. Serik ilçesinde yaşayan Düzenli hakkında, karikatürlerinde hakaret ettiği gerekçesiyle 6 ay önce Oktar'ın avukatları tarafından dava açılmıştı. Serik 2. Asliye Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasında Düzenli, "Oktar'ın kişisel haklara hakaret ettiği" gerekçesiyle 3 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı.

HAKARET ETMEDİM

Düzenli, çizdiği 30 karikatürde Oktar'a hakaret ettiği gerekçesiyle 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle hakkında dava açıldığını söyledi. Düzenli, karikatürlerinde Oktar'ın kişiliğine hakaret etmediğini, sadece televizyon programlarında kendisinin mehdi olarak ima etmesinin yanlış olduğunu anlatmak istediğini vurguladı.

TERCİHİMİ YAPTIM
Düzenli, "Hakim, hapis cezasının paraya çevrilebileceğini bildirdi ama 5 yıl içinde çizdiğim herhangi bir karikatürden dolayı ceza aldığım takdirde buna, yatmadığım eski cezam da eklenecekti. Ben özgürce çizebilmek için 3 ay 3 gün hapis yatmaya razı oldum" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karikatür için hapsi göze aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN