Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arkeoloji sezonu hazırlığı

Akademik yılın biteceği Haziran ayında başlayacak olan arkeolojik kazı çalışmaları için ödenek ayırma ve kazı ekibi kurma çalışmaları hız kazandı

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Antalya turizmcinin en önemli tur alanları listesinde başı çeken ören yerlerindeki arkeolojik kazı çalışmaları, Haziran ayında kaldığı yerden devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı kazılara ödenek ayırma çalışmasına hız verirken, kazı başkanları da bilimsel, teknik ve işçi ekiplerini kurma telaşına girdi. Antalya'da geçen yıl 19 müze ve ören yerinden, 10 milyon 638 bin 951 TL gelir elde edilmişti. Bu kazı çalışmalarıyla yerli ve yabancı turistlere daha zengin kültür varlığı örnekleri sunuluyor.

ÖDENEKLER BELİRLENİYOR
Antalya Müzesi başkanlığında 12 ay sürdürülen Perge antik kenti kazısı dışındaki tüm kazı çalışmaları, geçen sezon kaldıkları yerden devam edecek. Olimpos, Patara, Alanya Alara Kalesi, Karain Mağarası, Xanthos, Alanya Kalesi ve Arykanda kazılarının geçen yıldan kalan 232 bin 544 TL'lik ödenekleri, bu yıla kaydırıldı. Ayrıca bu ve bunun dışındaki diğer kazı alanlarına, Bakanlık tarafından yeni sezon ödenekleri gönderilecek. Hangi kazıya ne kadar ödenek ayrıldığı ise henüz netlik kazanmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arkeoloji sezonu hazırlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN