Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koku derdine son

SDÜ Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, gül suyundan ağız kokusunu gideren 'ağız bakım suyu', ayak kokusu ve mantara iyi gelen 'ayak bakım suyu' üretti

Giriş Tarihi: 14.4.2014
Bugüne kadar 'dikensiz gül', 'solmayan gül', 'gül çayı' gibi projeleri ile dikkati çeken Süleyman Demirel Üniversitesi Gül ve Gül Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜLAR), şimdi de gül suyundan ağız kokusunu gideren 'ağız bakım suyu', ayak kokusu ve mantara iyi gelen 'ayak bakım suyu' ve cildi yenileyen, siyah noktaları yok eden, mikropları öldüren 'tıraş losyonu' geliştirdi.

BAKTERİ VE MANTAR

GÜLAR Müdürü Doç. Dr. Fatih Ali Canlı, merkezlerinde ilk olarak modern fabrikalarda üretilen yağı alınmış gül sularından farklı olarak geleneksel yöntemlerle damıtılmış yağlı gül suyu ürettiklerini söyledi. Yağlı gül suyunun çok sayıda faydası olduğunu, pek çok özelliği bir arada toplayan antimikrobiyal etkisini tespit ettiklerini anlatan Canlı, "Önce yağlı gül suyunu piyasaya sunduk. 'Bademcik ve diş eti hastalıklarına iyi geliyor' gibi olumlu tepkiler alınca bilimsel çalışmalar yaptık. Bakteri ve mantarlar üzerinde çok güçlü etkiye sahip olduğunu gördük" dedi.

AYAK VE AĞIZ
"Gül, mucizevi bir bitki" diyen Canlı, çok geniş kullanım alanı bulunduğuna dikkati çekti. Yağlı gül suyundan 3 yeni ürün daha geliştirdiklerini dile getiren Canlı, "Ayak kokusu ve mantarına iyi gelen 'Ayak bakım suyu' ve 'Ağız bakım suyu' geliştirdik" diye konuştu.

PATENT BAŞVURUSU
Ürünün yüzde 100 doğal olduğunu, piyasadaki gargaralar ile karşılaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Canlı, "2 senedir kullanan kişilerden hiçbir şikayet gelmedi. Çok iyi geri dönüşümler alıyoruz. Patent başvurusunda bulunduk. Türkiye ve dünya çapında kullanım alanlarının genişlemesini istiyoruz" ifadelerini kullandı. Canlı, yağlı gül suyunun antimikrobiyal ve antifungal etkisi bulunduğunu bildirerek, cilde sürüldüğünde mutluluk hormonu salgılattığını söyledi. Canlı, bu özelliğinden yola çıkarak yağlı gül suyundan tıraş sonrası cildi rahatlatan ve yenileyen 'tıraş losyonu' ürettiklerini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koku derdine son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN