Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinli fotoğrafçılardan kültür turizmi çekimi

Çin'de bir haber ajansının foto muhabiri olan profesyonel fotoğrafçı Aidon Lee, Side ve Kaş'taki UNESCO koruması altındaki Xanthos çekimleriyle Çin'de 4 fotoğrafçı arkadaşıyla birlikte sergi açacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 15.4.2014
Çinli profesyonel fotoğrafçılar, Side ve Xanthos antik kentlerini tanıtmak için fotoğraf çekimi yapıyor. Side çekimlerini tamamlayan fotoğrafçıların, çalışmasının ikinci ayağını UNESCO koruması altında olan Kaş'ın Kınık beldesindeki Xanthos antik kentinde yapacağı belirtildi. Çinli fotoğrafçılar, Antalya'daki tarihi ören yerlerinin tanıtımı için 2014 yılı içinde Myra, Termessos, Perge, Selgae, Olimpos, Sagalassos, Alanya Kalesi, Kekova- Batık Şehir, Seleukeia, Yivli Minare, Patara Meclisi ve Noel Baba Müzesi'nde çekim yapacak.

ÜLKESİNDE SERGİ AÇACAK
Aynı zamanda Çin'de bir haber ajansının foto muhabiri olan profesyonel fotoğrafçı Aidon Lee, Side ve Xanthos çekimleriyle Çin'de 4 fotoğrafçı arkadaşıyla birlikte sergi açacaklarını söyledi. Çinli turistlerin, tatil tercihinin yüzde 95'ini kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma oluşturduğunu belirten Lee; Çinli turistlerin İstanbul, İzmir'den sonra en fazla merak ettiği şehrin Antalya olduğunu kaydetti. Çin ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın iki ülke arasında dostlukların artması için kültürel ve arkeolojik varlıkların tanıtımına önem verdiğini belirten Lee, "Avrupalı, İskandinav ve Rus turistler Antalya'yı deniz, kum ve güneş turizmi ile tanıyor. Çinli turistler ise Antalya'yı arkeolojik zenginliğiyle tanıyor. 5 yıl önce Çin Kültür Bakanı ve bakanlık çalışanlarının Aspendos, Alanya Kalesi ve Side ziyareti Antalya'ya ilgiyi arttırdı. Antalya'ya gelen Çinli turistlerin yüzde 99'u arkeolojik varlıkları görmeye geliyor. Biz de fotoğraflama çalışmasıyla tanıtımını yapıyoruz" dedi.

TARİHİ YERLER İLGİ ÇEKİYOR
LTV Turizm Seyahat Acentesi Çince Turist Rehberi ve Kültür Turizmi Uzmanı Yarkın Teslina da Çinli turistlerde fotoğrafa karşı özel ilgi olduğunu belirterek, Çin'de kültür turuna ait herhangi bir katalogda gördüğü tarihi bir eseri yerinde görmek için hiç bir maddi masraftan kaçınmadıklarını kaydetti. Çinli turistlerin kültür turunda birinci önceliklerinin UNESCO listesindeki tarihi ören yerleri olduğunu aktaran Teslina, "Antalya bölgesinde çok sayıda tarihi ören yeri var. Biz 15 antik kenti geziyoruz. Bunların başında da UNESCO koruması altında bulunan Xanthos, Leetoon ve Side gibi antik şehirler var. Çinli turistler, tarihi eserlerle birlikte fotoğraf çektirmeyi seviyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinli fotoğrafçılardan kültür turizmi çekimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN