Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nakil böbrekle 34. yıl

1979'da dayısından alınan böbrekle hayata tutunan Mehmet Şahan, naklin 34'üncü yılını iki oğlu, gelinleri ve torunlarıyla birlikte kutladı

Giriş Tarihi: 19.4.2014
Dayısı Ahmet Saygılı'nın bağışladığı böbrekle 14 Kasım 1979 tarihinde Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu'nun yaptığı nakil ile 34 yıldır yaşamını sağlıklı şekilde sürdüren Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Derneği Başkanı Mehmet Şahan, nakilli 34. yılı devirmenin mutluluğunu iki oğlu, gelinleri ve torunu ile birlikte kutladı. O gün dayısından aldığı ve yüzde 38 uyumlu olan böbrekle birkaç ay yaşar denilen Şahan, 34'üncü yılı devirip, 35'inci yıla girdi. Şahan, sağlıklı yaşamanın sırrının, "Az yemek, çok çalışmak" olduğunu söyledi. Şahan'ın hayatı İngiliz yayın kuruluşu BBC tarafından da önümüzdeki ay haberleştirilecek.

1977'DE HASTALANDI
Şahan, 1977 yılında yeni evli bir gençken rahatsızlandı ve hastaneye koştu. Doktorlar kendisine nefrit teşhisi koydu. Hastalığını ilk başlarda önemsemedi. Ancak Şahan, ertesi yıl koma halinde hastaneye yattı. 10 gün yoğun bakımda kaldı. Doktor yakınlarına, 'kurtulmaz, ölür' dedi ama o iyileşti. İyileşir iyileşmez doktorlar önüne iki yol koydu. Ya hemodiyaliz makinesine bağlı olarak yaşayacaktı veya bir yakınımdan böbrek nakli olacaktı.

UYUM ÇOK DÜŞÜK ÇIKTI
Şahan'ın imdadına, o sırada Kayseri'nin Küçüksöbeçmen köyünde oturan, okuma, yazması olmayan ve çobanlık yaparak geçimini sağlayan 38 yaşındaki dayısı Ahmet Saygılı yetişti. "Böbreğimin biri yeğenime feda olsun" diye haber gönderen dayısının yapılan tahlilleri sonrası uyum, yüzde 38 çıktı. Prof. Dr Karpuzoğlu riske girerek nakli gerçekleştirdi. Mehmet Şahan, "O zaman organ nakli ender olduğu için herkes bize şaşkınlıkla, uzaylıya bakar gibi bakıyordu" dedi. Şahan bugün kurduğu dernekle diyaliz ve nakilli hastaların yardımına koşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil böbrekle 34. yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN