Kaş yaparken göz çıkardılar

Kaş'a bağlı dünyaca ünlü Patara kumsalına yapılan beach clup tepki çekiyor. Doğal hayata zarar verdiği öne sürülen tesis ile ilgili harekete geçen STK'lar, yanlışa izin vermeyeceklerini belirtti

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Patara kumsalında büfe olarak başlayıp beach club'a dönüşen tesis, turistleri ve STK'ları ayaklandırdı. Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi niteliğindeki deniz kaplumbağalarının üreme ve yuvalama alanı olan 18 kilometrelik Patara kumsalında bu tür işletmelerin açılmasına tepki gösteren Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Munise Büyükkaplan Ozan, "Koruma altında olan bir alanda böyle bir girişimin doğru olmadığını düşünüyoruz" dedi.

TURSİTLER TEPKİLİ

Büyükşehir Yasası ile kapatılan Ova Belediyesi'nin projelendirerek özel bir şirkete ihaleyle devrettiği büfe görünümlü tesis, Eşen Çayı'nın denize döküldüğü Çayağzı mevkiinde bulunuyor. Nisan ayı sonunda açılması planlanan tesisten, yürüyüş yapmak için bölgeye giden turistlerin şikayetleri sonucu haberdar olduklarını belirten Ozan, "Turistlerin bize getirdiği fotoğrafları görünce şoke olduk. Çünkü burada inşa edilen tesisin, Antalya Konyaaltı'daki plaj işletmelerinden hiç bir farkı yok. Deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olan kumsalda büyük bir yer işgal edilmiş. Koruma altında olan bir alanda böyle bir girişimin doğru olmadığını düşünüyoruz. Bu girişim turistlerin de çok büyük tepkisini çekiyor. Bu konuda dernek olarak da girişimlerde bulunacağız" şeklinde konuştu.

DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK

Girişimin iyi niyetli olabileceğini ancak yer seçiminin son derece yanlış olduğunu söyleyen Ozan, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür alanlarda böylesi girişimlere izin verilmez. Elbette bu tür alanlarda insanların ihtiyaçlarını karşılayacak üniteler yapılabilir ancak burada sadece büfe değil, içinde yüzme havuzu bile bulunan koskoca bir plaj işletmesi yapılıyor. Biz Antalya'nın batısındaki ilçelerle birlikte doğayı tahrip eden turizm girişimlerine karşı ortak bir tavır geliştiriyoruz. Antalya'nın doğusunda yapılan yanlışların bu bölgede tekrarlanmasını istemiyoruz. Alanya, Side ve Manavgat olmak istemiyoruz. Bu bölgede doğayla uyumlu ekoturizmin öne çıkarılması için çaba harcıyoruz. Bu konuda yetkililere de büyük sorumluluklar düşüyor. Bu alanın incelenip izin verilen çerçevenin dışına çıkılıp çıkılmadığının denetlenmesini ve eğer verilen izinlerin dışına çıkılmışsa gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağız."

BAKANLIK ONAYIYLA YAPILIYORMUŞ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan yetkililer ise Patara kumsalında inşa edilen tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın izniyle yapıldığını belirtti. 30 Mart'ta kapatılan Ova Belediyesi'nce geçen yıl hazırlanan tip projenin Bakanlık tarafından onaylanmasıyla büfe olarak inşasına başlanan tesis, yine Ova Belediyesi tarafından yapılan ihaleyle özel bir şirkete devredildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaş yaparken göz çıkardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN