Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli turist kısa kalacak

Tez Tour İç Pazar Müdürü Murad, dövize endeksli konaklama ücreti nedeniyle yerli turistin 4 yerine 3 geceliğine tatile çıkacağını belirtiyor

Giriş Tarihi: 20.4.2014
Geçen yıl 65 bin yerli turistin yüzde 60'ını Antalya'ya getiren Tez Tour İç Pazar Müdürü Enver Murad, fiyat artışlarından dolayı yerli tatilcinin 4 yerine 3 gece kalacağını ama yine de aynı kalite standardını tercih ettiğini söyledi. Otellerin fiyatlarını dövize endekslemesi üzerine konaklama ücretinin artmasının yerli tatilciyi bu şekilde etkilediğini belirten Murad, fakat bu sezon en az yüzde 20 artış sağlayacaklarını söyledi.

FİYATLAR DÜŞMEYECEK
İç pazarda erken rezervasyonda seçim nedeniyle düşme olmasına rağmen yine de geçen yılın üzerinde olduğunu açıklayan Murad, "Türk tüketici 'Rus'a Alman'a göre pahalıya tatil yapıyorum' dese de öyle değil. Doluluklar iyi giderse, iç pazarda fiyatlar düşmeyecek. O yüzden erken rezervasyon yapın diyoruz. Fiyatların oynamasındaki tek belirleyici etken sadece Rusya pazarı değil" diye konuştu. Yerli turist çekmek isteyen otelcilerin fiyatları döviz endeksli belirlememesini tavsiye eden Murad, otellerde fiyat artışının döviz üzerinden olmaması gerektiğini söyledi. Dövizdeki oynama ile fiyatlarda TL bazında yüzde 18 artış olabildiğini belirten Murad, "Böyle olursa Türk tüketiciyi korkutursunuz" dedi.

TÜRKLER AZ KONAKLIYOR

BDDK'nın tatil taksitlendirmesine sınırlama getirmesinin de yerli turisti etkilediğini açıklayan Murad, geçen yıl 12 taksit üzerine bankaların 3 ay artı taksit imkanı sunduğunu söyledi. Şimdi bankaların ekstra imkanıyla 9 taksite çıkabildiklerini belirten Murad, "İç pazarda paket turlarla ortalama geceleme süresi 3.75 civarında. Az, yetmiyor, ama pazarın dinamiği bu kadar. Rus pazarında konaklama oranı 8.75 ve bu iyi bir rakamdır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli turist kısa kalacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN