Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bin 500 metrede Şakayık kontrolü

Giriş Tarihi: 21.4.2014
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, EXPO 2016 Antalya'nın simgesi Şakayık çiçeğini doğal ortamında görmek için bin 500 metre rakımlı Hisarçandır'a çıktı. Bakan Eker, Sarıçınar mevkiindeki Şakayıkları yakından görmek için 100 metre tırmandı. Kumaş pantolonu ve iskarpinleriyle sarp kayalar ve çam ağaçlarının arasından hızlıca ilerleyen Bakan Eker'e eşlik eden protokol, hızına yetişmekte güçlük çekti.

BEN İSTEDİM
Çiçeğin Latince adının Paeonia Turcica olduğunu hatırlatan Bakan Eker, simgesel çiçeğin şakayık seçilmesinde ısrarcı olduğunu belirterek, "İlk dikkatimi çeken Şakayık oldu. Güzelliği, bu bölgeye has olması, renkleri, çeşitli objelere işlenebilmesi ve de en önemlisi isminde Türk kelimesi olması beni etkiledi. 'Böyle bir çiçek yok bu bölgede' diyenler oldu. Ama görüyorsunuz binlerce, onbinlerce çiçek var şu alanda" dedi.

ANTALYA'NIN '4 T'Sİ VAR

Antalya'nın 'T' harfiyle başlayan 4 tane çok büyük değeri olduğunu belirten Eker, "Tabiatı, tarımı, tarihi ve turistik değerleri. EXPO ve sembol çiçeği üzerinden, biyoçeşitlilik üzerinden Türkiye'nin dünyaya vereceği çok güzel mesajlar var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bin 500 metrede Şakayık kontrolü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN